Jak naładować telefon bez ładowarki? TOP 9 sposobów

Bateria jest istotnym elementem smartfona, ponieważ dostarcza urządzeniu energii do działania. Niestety problem może powstać z różnych przyczyn, uszkodzenie ładowarki, zgubienie lub brak możliwości korzystania z niej w niektórych miejscach może być utrudnieniem, jeśli chodzi o ładowanie baterii smartfona.

Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają na naładowanie telefonu bez ładowarki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na ile sposobów można naładować telefon bez ładowarki, mając jedynie kabel USB lub nawet bez niego.

Jak naładować telefon, kiedy w gniazdku nie ma prądu?

Niegdyś urządzenia trzeba było ładować codzienne, raz na tydzień lub nawet dwa. Obecnie klasycznych telefonów komórkowych już używa się dużo rzadziej. Smartfony są bardzo prądożerne i warto przełączyć smartfon w tryb wysokiego oszczędzania baterii lub nawet go wyłączyć, wówczas prędkość ładowania wzrasta, a cały proces uzupełniania energii odbywa się znacznie szybciej. Warto wiedzieć, że przy skrajnym wyczerpaniu smartfona, połączenie telefoniczne zużywa więcej energii niż wysłanie wiadomości SMS, a ilość prądu potrzebna do wyemitowania przekazu, zależna jest od podzespołów urządzenia oraz odległości od stacji BTS – widać to po ilości kresek zasięgu.

Sposób pierwszy: wykorzystaj port USB

Możliwość naładowania smartfona, istnieje wykorzystując do tego baterię z innych urządzeń. Możliwość taką przy użyciu kabla daje bez większych komplikacji: Laptop, powerbank i niektóre głośniki bezprzewodowe. Powszechnie używane gniazdo USB ma napięcie 5V, co wystarczy do naładowania baterii każdego smartfona, długość ładowania zależy od pojemności baterii oraz natężenia prądu liczonego w Amperach.

Jaki kabel do ładowania wybrać?

Z reguły długość kabla, jak i materiał, z którego został wykonany przewodnik, przekłada się bezpośrednio na straty, jakie wynikają z rezystancji (oporu), jak stawiają materiały przewodzące prąd między urządzeniami. Dlatego najlepszym sposobem, aby naładować telefon bez ładowarki, jest wykorzystanie najkrótszego kabla USB, jaki obecnie mamy pod ręką. Warto przy tym pamiętać, że ilość adapterów i przejściówek także wpływa na zwiększony opór przepływu prądu i nasze urządzenie może się wówczas słabiej naładować, a przy tym ładować się dłużej, co wpływa na czas pracy baterii.

Dobry kabel do ładowania bez ładowarki

Dobry kabel do ładowania bez ładowarki

Krótki kabel do smartfona ładuje lepiej, ponieważ ma mniejszą długość, co oznacza mniejsze straty energii w trakcie przesyłania. Istotne jest również, by wybrać kabel z wysoką przepustowością. Najlepsze kable mogą przesyłać dane z szybkością do 2,5 Gbps i mają złącze USB-C. Większość kabli posiada również zintegrowaną ochronę przed zakłóceniami, która ogranicza wpływ elektromagnetyzmu.

Sposób drugi: Skorzystaj z powerbanka

Powerbank to przenośne urządzenie akumulatorowe, które pozwala na magazynowanie energii i wykorzystanie jej do ładowania smartfona lub innych urządzeń elektronicznych. Jest to wygodny i skuteczny sposób na podtrzymanie zasilania urządzeń elektronicznych w każdej sytuacji.

Powerbanki są zazwyczaj wykonane z baterii litowo-jonowych, które zamieniają energię na prąd elektryczny po podłączeniu do urządzenia. Powerbank posiada również zintegrowany obwód ładowania, który reguluje przepływ prądu i napięcia, zapewniając tym samym bezpieczną i stabilną pracę Twojego urządzenia. Ostatnio stało się modne, że niektóre powerbanki mają możliwość ładowania bezprzewodowego, tak więc nie trzeba zabierać ze sobą kabli.

Powerbank to jedna z najpopularniejszych metod, aby naładować telefon bez ładowarki. To przenośne urządzenie jest dostępne w różnych wersjach, które różnią się pojemnością i wielkością. Na przykład Xiaomi Mi Power Bank 2C 20000mAh może naładować nawet czterokrotnie baterie o pojemności 5000mAh, a niektóre modele bez problemu zmieszczą się w każdej małej torebce. Z tym gadżetem nigdy nie będziesz musiał się martwić, że nie będziesz mógł znaleźć gniazdka elektrycznego lub będziesz miał problemy z dostępem, kiedy tylko będziesz potrzebował naładować swoją baterię.

Pojemny powerbank do smartfona

Pojemny powerbank do smartfona

Aby mieć dobrej jakości powerbank, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim ważne jest, aby powerbank był wykonany z trwałych materiałów, takich jak wysokiej jakości tworzywa sztuczne lub aluminium. Ważnym czynnikiem jest również pojemność baterii – im większa pojemność, tym więcej energii można zgromadzić. Dodatkowe funkcje, takie jak ładowanie szybkie i technologia bezprzewodowa mogą być również bardzo przydatne. Należy również zwrócić uwagę na wymiary i wagę powerbanku, tak aby był łatwy do przenoszenia.

Sposób trzeci: Wykorzystaj energię słoneczną

To świetna opcja dla tych, którzy są w ciągłym ruchu z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej. Ładowarki solarne przechwytują światło słoneczne poprzez ogniwa fotowoltaiczne, które przekształcają światło w energię elektryczną. Ta energia elektryczna może być następnie wykorzystana do ładowania smartfona i innych urządzeń. Ładowarki solarne występują zazwyczaj w dwóch wariantach: składanym lub sztywnym.

Ładowarka solarna do telefonu

Ładowarka solarna do telefonu

Aby zagwarantować skuteczność i wydajność ładowarki słonecznej, istnieje kilka ważnych cech, które należy wziąć pod uwagę. Najważniejszym jest dostęp do światła słonecznego. Aby móc skutecznie naładować akumulator, należy wybrać model o dużej powierzchni, najlepiej taki, który pozwala na kompaktowe złożenie w razie potrzeby transportu w plecaku. Warto zwrócić uwagę także na wodoodporność, trwałość materiałów, z których została ładowarka solarna wykonana.

Sposób czwarty: Wykorzystaj siłę mięśni

Jeżeli już jesteś z dala od cywilizacji, na campingu lub obozie survivalowym, warto, aby w twoim plecaku znalazła się ładowarka ręczna – w odróżnieniu od oryginalnej ładowarki do ładowania używa się siły mięśni, to takie dynamo jak w rowerze, ale na korbkę. Najprostszym sposobem jest podłączyć urządzenia kablem i przekazać energię zamieniając energię mechaniczną w zasilanie smartfona.

Dynamo – ręczna ładowarka z USB

Dynamo ręczna ładowarka z USB

Dobrym wyborem ładowarki ręcznej – dynamo jest taka, która ma duży zakres napięcia, szeroki zakres mocy i kompatybilność z wieloma urządzeniami. Dobrym pomysłem jest również wybór ładowarki, która ma działanie offline – bez zasilania sieciowego. Ładowarka dynamo powinna mieć system ochrony przeciwprzepięciowej, aby zapobiec zwarciom i uszkodzeniom, a także system kontroli temperatury i ładowania dla bezpiecznego użytkowania.

Sposób piąty: Można naładować telefon z użyciem ładowarki samochodowej

Okazuje się, że wiele nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w porty USB, z których można ładować smartfon, podczas jazdy samochodem. Niektóre samochody posiadają również gniazda 12V, co również służy jako alternatywne źródło energii do ładowania telefonu, warto wówczas mieć ładowarkę z różnymi wyjściami USB (USB A + USB C), pasującą do gniazda samochodowej zapalniczki.

Ładowarka samochodowa

Ładowarka samochodowa

Aby wybrać najlepszą ładowarkę samochodową do zapalniczki, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim trzeba sprawdzić ile portów USB ma ładowarka. Jeśli będziesz używać wielu urządzeń, konieczne może okazać się zakupienie ładowarki z kilkoma portami USB. Następnie powinieneś zwrócić uwagę na moc ładowarki samochodowej – która nie powinna być mniejsza niż 2A (Ampery) na każdym wyjściu. Powinna ona być dostosowana do potrzeb Twoich urządzeń, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z ładowaniem. Ważne jest również, aby sprawdzić czy urządzenie ma wbudowane zabezpieczenia przed przegrzaniem i zwarciem.

Sposób szósty: Ładowanie telefonu w miejscu publicznym

Innym sposobem, aby naładować telefon bez ładowarki, jest wykorzystanie kabla USB i źródła prądu poza domem, szczególnie w dużych miastach, wystarczy poszukać wolnych portów (darmowe porty USB) znajdujących się w galeriach handlowych i innych miejscach publicznych, takich jak lotniska, autobusy. Wystarczy, że podłączysz swój telefon np. w komunikacji miejskiej przed dotarciem do celu. To samo dotyczy laptopów w domu lub w centrum handlowym, które również działają jak powerbank, ale będą wymagały więcej czasu i wysiłku z Twojej strony – chyba że masz możliwości podłączenia kabelka z technologią QC 3.0 (Quick Charge), która drastycznie skraca czas ładowania w porównaniu do zwykłych gniazdek lub nawet domowych ładowarek. Coraz częściej w kawiarniach obok gniazdka 230V znajdują się złącza USB za pomocą którego naładujemy baterię w telefonie. Jeżeli masz daleko do miasta sprawdź inne rozwiązania.

Sposób siódmy: Ładowanie telefonu drugim telefonem

Ładować telefon można również, wykorzystując do tego inny smartfon, kiedyś możliwa była zamiana baterii, teraz większość modeli nie pozwala na dostęp do akumulatora. Ładowanie smartfona jest dość łatwe, a kabel USB zbędny. Warunkiem jest, aby oba urządzenia miały włączona funkcję Wireless PowerShare, wówczas przesył energii odbywa się bezprzewodowo, a oba smartfony muszą być ułożone do siebie tylną częścią obudowy.

Ładowanie bezprzewodowe może być tylko alternatywą, jeśli Twoje urządzenie obsługuje tę funkcję – telefony takie jak Xiaomi Mi 10 i Xiaomi Mi 10 Pro są zdolne do ładowania bezprzewodowego poprzez dodatkowe specjalistyczne podkładki, które pozwalają użytkownikom całkowicie odciąć się od połączeń przewodowych, a jednocześnie mieć swoje baterie odpowiednio naładowane, gdy tylko jest to potrzebne (założyć trzeba jednak, że podkładkę będziesz miał przy sobie).

Sposób ósmy: Ładowanie telefonu podkładką WiFi – ładowarki indukcyjne

Aby naładować telefon bez ładowarki przez WiFi, wszystko, czego potrzebujesz to kompatybilny bezprzewodowy pad ładujący, który można znaleźć w większości sklepów elektronicznych online. Wystarczy umieścić telefon na podkładce i rozpocznie się jego ładowanie, pod warunkiem że zarówno telefon, jak i podkładka są kompatybilne z technologią ładowania bezprzewodowego.

Aby uzyskać najlepszą wydajność, należy zawsze używać ładowarki z certyfikatem Qi, która obsługuje określone wymagania dotyczące mocy urządzenia. Dodatkowo zawsze zaleca się stosowanie adaptera i kabla o wysokiej jakości wykonania w celu bezpiecznego ładowania.

Przed zakupem, ważne jest, aby sprawdzić, czy jest on kompatybilny z generacją technologii ładowania, ponieważ niektóre pady mogą podawać więcej mocy niż urządzenie jest w stanie przyjąć.

Ładowarka indukcyjna – bezprzewodowa

Ładowarka indukcyjna - bezprzewodowa

Dobra ładowarka indukcyjna do smartfona powinna mieć kilka charakterystycznych cech, które zapewniają bezpieczne i skuteczne ładowanie. Powinna być wyprodukowana z wysokiej jakości materiałów i posiadać odpowiednią wytrzymałość, aby utrzymać bezpieczne przenoszenie energii. Dobra ładowarka indukcyjna jest również wyposażona w funkcje automatycznego wyłączania i ochrony przed przegrzaniem, które chronią smartfon przed uszkodzeniem. Poza tym dobre ładowarki indukcyjne mają również szybkie prędkości ładowania, które pozwalają na szybkie i skuteczne ładowanie smartfona.

Sposób dziewiąty: Użycie adaptera – Żabki

Wreszcie sposób, który już przechodzi do historii – niekoniecznie zalecany – Polega na wyjęciu baterii ze smartfona i wykorzystując adapter zwany żabką podłączyć do sieci. To rozwiązanie może się przydać w sytuacjach awaryjnych. Warto pamiętać, że wyjmować baterię powinien profesjonalista, ze względu na to, iż dostępne na rynku smartfony są uszczelnione, przez co wyjęcie akumulatorka jest prawie niemożliwe bez specjalnych narzędzi lub wiedzy.

Najczęstsze pytania, kiedy trzeba naładować telefon bez ładowarki:

Jak naładować telefon bez ładowarki klasycznej z zepsutym wejściem?

Kiedy gniazdo USB nie pozwala naładować telefon w klasyczny sposób, można użyć ładowarki bezprzewodowej lub metody żabki. Mimo to warto wiedzieć, że przewodowa ładowarka najlepiej ładuje smartfon.

Jak naładować telefon bez powerbanka i ładowarki?

Przy pomocy kabla można podłączyć się do laptopa lub innych urządzeń, które podają napięcie na gniazdo USB – 5V, takie jak telewizor, soundbar, konsola, dekoder, komputer itp.

Jak naładować telefon przez wifi?

Wszystko, czego potrzebujesz to kompatybilna bezprzewodowa podkładka ładująca, którą można znaleźć w większości sklepów z elektroniką oraz w Internecie. Umieść telefon na podkładce, a rozpocznie się jego ładowanie w sposób automatyczny.

Jak naładować telefon bez użycia prądu?

Energia słoneczna jest jedną z najpopularniejszych alternatyw, ponieważ pozwala wykorzystać zasoby naturalne i nie wymaga żadnych kabli ani adapterów. Na rynku dostępnych jest kilka przenośnych ładowarek zasilanych energią słoneczną, które można wykorzystać do ładowania telefonu. Podobnie jest z ładowarkami ręcznymi, o czym więcej dowiesz się w artykule.

Dodaj opinie