Może pełnić rolę awaryjnego zasilania domu, stanowić alternatywne źródło energii dla sprzętów wymagających dużej mocy, a także być niezwykle cennym urządzeniem w miejscach, które z różnych względów nie mają zapewnionego stałego dostępu do energii elektrycznej, O czym mowa? Oczywiście o przenośnym agregacie do domu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem, także wśród właścicieli domów jednorodzinnych.
Zainteresowało Cię to rozwiązanie i zastanawiasz się jaki jest najlepszy agregat prądotwórczy do domu? W takim razie nasz dzisiejszy artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie, ponieważ wskażemy Ci jakimi cechami powinien odznaczać się dobry agregat prądotwórczy do domu, doradzimy Ci jaki agregat inwertorowy do domu wybrać, a także podpowiemy na jakie aspekty warto zwrócić uwagę zapoznając się w 2024 roku z rankingiem agregatów prądotwórczych jednofazowych i trójfazowych zaliczających się do grona polecanych TOP 10 agregatów prądotwórczych.
Agregat prądotwórczy – co to jest?
Agregat prądotwórczy do zasilania domu (zamiennie zwany generatorem prądu do domu) to niewielkich rozmiarów urządzenie, w którym drzemie naprawdę duża siła, gdyż może ono z powodzeniem pełnić rolę swoistej mini elektrowni wytwarzającej energię w danym miejscu jako jej substytutu bądź też stanowić uzupełnienie dla energii elektrycznej pobieranej z sieci.
Jeżeli chodzi o budowę, samodzielne i w pełni niezależne źródło prądu elektrycznego składa się z trzech części: silnika spalinowego, prądnicy z nawiniętym na nią uzwojeniem (od którego ilości umieszczonej w cewkach zależy to, czy mamy do czynienia z agregatem jednofazowym, czy też trójfazowym) oraz rozdzielnicy elektrycznej, o których szczegółowym działaniu opowiemy Ci więcej za chwilę. Dodatkowo każdy agregat do domu (i nie tylko) wyposażony jest we wbudowany system kontrolno-pomiarowy, którego głównym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania sprzętu, a najlepsi producenci agregatów prądotwórczych często wzbogacają swoje produkty o niezwykle funkcjonalne rozwiązanie w postaci wytrzymałej i przedłużającej żywotność obudowy wykazującej się odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, czy też wilgoć, która dodatkowo sprawia, że przenośny agregat prądotwórczy pracuje znacznie ciszej.
Argerat prądotwórczy – ranking wrzesień 2024
Agregat prądotwórczy – zastosowanie
Mini agregat prądotwórczy (a także modele o większych rozmiarach) zazwyczaj wykorzystywany jest w miejscach z utrudnionym (bądź zerowym) dostępem do prądu, a więc np. na budowach czy też podczas różnego rodzaju imprez plenerowych – rodzinnych piknikach, koncertach, festynach, maratonach sportowych etc., a także przy robotach drogowych, na łódkach, oraz w food truckach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by korzystać z niego także w miejscach, do których dochodzi prąd. Wówczas może z powodzeniem pełnić funkcję zasilacza rezerwowego niezastąpionego podczas nieoczekiwanych przerw w dostawie prądu, a więc np. w domu, na działce, w szkole, szpitalu czy w innych budynkach użyteczności publicznej, gdzie nie można sobie z różnych względów pozwolić na wspominane utrudnienia.
Jak działa agregat prądotwórczy?
Zasada działania przenośnego agregatu prądotwórczego w dużej mierze zbliżona jest do… elektrowni cieplnej, ponieważ w jednym, jak i drugim przypadku dochodzi do spalania paliwa niezbędnego do wytworzenia energii mechanicznej następnie przekształcanej właśnie w energię elektryczną.
Jak już wyżej wspomnieliśmy, generator prądu do domu wyposażony jest w silnik spalinowy wewnętrznego spalania, który energię wytworzoną na skutek tegoż procesu przetwarza w energię mechaniczną. Wprawiony w ruch wirnik prądnicy, obracając się generuje siłę elektromotoryczną, co następnie prowadzi do wytworzenia prądu elektrycznego. Choć na pierwszy rzut oka proces ten może się wydawać dość skomplikowany i czasochłonny, to w rzeczywistości wszystkie te etapy zachodzą dość szybko, dzięki czemu bez przeszkód można kontynuować dalszą pracę, czy też korzystać z funkcjonalności agregatu w inny sposób.
Pisząc o działaniu agregatu warto nadmienić fakt, że poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko sposobem uruchamiania (możemy tutaj wymienić agregat prądotwórczy z rozruchem automatycznym, z rozruchem zdalnym, agregat prądotwórczy z rozruchem elektrycznym oraz rozruchem manualnym), ale także rodzajem niezbędnego do ich pracy paliwa. Do bez wątpienia najpopularniejszych i najczęściej spotykanych w przypadku generatorów należą:
- benzyna;
- gaz ziemny;
- biopaliwa;
- olej napędowy;
Istotny jest również fakt, że w domowych agregatach prądotwórczych wykorzystuje się różne typy silników spalinowych, wśród których wymienić można:
- silniki diesla – w niejednym rankingu agregatów prądotwórczych uważane za najoszczędniejsze i najbardziej wytrzymałe, gdyż odznaczają się one dużym momentem obrotowym przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa. Pomimo zalet, ekonomiczny agregat prądotwórczy na olej napędowy ma też jedną, zasadniczą wadę, a mianowicie często odmawia posłuszeństwa podczas niskich temperatur – już samo uruchomienie go w takich warunkach jest nie lada wyczynem.
- silniki benzynowe 2-suwowe – najczęściej można je spotkać w starszych modelach agregatów. Ich cechą charakterystyczną jest imponująca wytrzymałość oraz prosta budowa, jednakże decydując się na zakup generatora z takim silnikiem trzeba mieć na względzie fakt, że konieczne jest tutaj stosowanie mieszanki paliwa z olejem, a także to, że będzie się on odznaczać niestabilną pracą.
- silniki benzynowe 4-suwowe – najczęściej wykorzystywany rodzaj silnika w agregatach, którego proces działania składa się z czterech etapów: zasysania paliwa, sprężania paliwa, spalania paliwa i wydechu paliwa zamienianego w prąd. Spalinowy agregat prądotwórczy z silnikiem benzynowym 4-suwowym charakteryzuje się stabilną i równą pracą, a jego odpalenie nawet w przypadku najbardziej niesprzyjających warunków atmosferycznych nie sprawia problemu.
Jaki agregat prądotwórczy do domu?
Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony przede wszystkim od własnych potrzeb, a więc chociażby tego ile urządzeń będzie do niego podłączonych (gdyż ma to wpływ na moc czynną agregatu), czy będzie stanowił on główne źródło prądu czy też jedynie pełnił funkcję ”pomocnika” w razie nieprzewidzianych awarii, a także możliwości finansowych. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego do zasilania domu? Oto 5 najważniejszych kwestii:
1. Moc
Przymierzając się do zakupu agregatu do domu należy przede wszystkim zastanowić się nad tym do czego będzie on wykorzystywany, ponieważ to od jego głównego przeznaczenia uzależniona powinna być moc urządzenia. Obecnie na rynku z łatwością można odnaleźć niejeden agregat prądotwórczy 2kW, czy też agregat prądotwórczy 3 kW, a taka moc z pewnością zagwarantuje dostateczną ilość dodatkowego wsparcia zarówno majsterkowiczom, jak i osobom podejmującym się działań (i zadań) na znacznie większą skalę. Warto zwrócić uwagę w tym miejscu, na różnicę między mocą szczytową, a nominalną – taką, z którą agregat może pracować bez przerwy.
Przyglądając się poszczególnym parametrom dobrze jest także posiadać wiedzę co do tego, ile amperów potrzebują urządzenia, które będą następnie podłączone do wybranego agregatu, gdyż w przeciwnym razie może się okazać, że mały agregat prądotwórczy do domu kompletnie nie spełni indywidualnych wymagań i oczekiwań.
2. Głośność
Kolejnym, niemniej ważnym aspektem jest głośność pracy urządzenia – nie da się ukryć, że cichy agregat prądotwórczy do domu będzie najlepszym, możliwym wyborem, wszak jego praca nie będzie przeszkadzała domownikom w codziennym funkcjonowaniu, ani tez nie będzie miała negatywnego wpływu na narząd słuchu.
Poszukując bardzo cichego agregatu prądotwórczego warto jest mieć na względzie fakt, że nawet pozornie niewielkie różnice w ilości decybeli w poszczególnych modelach mają kolosalny wpływ na głośność pracy urządzenia. 10dB różnicy oznacza tyle, że agregat będzie pracował dużo głośniej, dlatego też dociekliwość przy sprawdzaniu wszelkich parametrów domowych generatorów prądu jest tutaj jak najbardziej wskazana. Warto przy wyborze cichego agregatu sprawdzić parametry, które podaje w specyfikacji producent, gdyż bywa, że pomiar głośności urządzenia odbywa się z kilku metrów – odległość od źródła hałasu ma wpływ na ostateczny wynik.
3. Rodzaj silnika
Przeglądając oferty popularnych sklepów oraz znanych producentów z łatwością można zauważyć, że generator prądu do domu może być zasilany za pomocą silnika diesla, benzyny bądź też gazu płynnego/ziemnego. Naturalnie pomiędzy poszczególnymi rodzajami występują istotne różnice co do niezawodności, kosztów eksploatacji oraz samego sposobu użytkowania, dlatego też warto jest wybrać najbardziej dogodną opcję, która nie będzie sprawiała np. problemów z obsługą również przez osoby nie mające na co dzień styczności z tego typu urządzeniami.
4. Zużycie paliwa
Przedostatnią już kwestią jest zużycie paliwa, a więc najprościej mówiąc parametr określający wydajność agregatu, który uzmysławia jaka ilość paliwa niezbędna jest do zapewnienia pożądanej mocy urządzenia. Aspekt ten ma również wpływ na późniejsze koszty związane z jego używaniem. Warto zaznaczyć, że rozbieżności w wynikach przy nowej generacji agregatach nie są duże, ogromny wpływ na konsumpcję paliwa ma moc prądnicy, wybierając mocniejszy agregat trzeba liczyć się z większym spalaniem.
5. Cena
A skoro o kosztach mowa… nie bez znaczenia jest także cena agregatu prądotwórczego do domu, która uzależniona jest nie tylko od jakości urządzenia, ale również jego parametrów, żywotności, renomy producenta, a także ulepszeń wpływających na zwiększenie komfortu użytkowania np. cichego agregatu prądotwórczego do domu z automatycznym rozruchem.
Agregat prądotwórczy do domu z automatycznym rozruchem
Wśród osób poszukujących agregatu prądotwórczego do domu, do ogrzewania domy popularnością cieszą się zwłaszcza modele wyposażone w automatyczny rozruch. Wszystko to ze względu na fakt, że są one bezobsługowe, a więc samoczynnie włączają oraz wyłączają generator prądu do domu w czasie zaniku/powrotu napięcia do sieci energetycznej. Dodatkowym atutem urządzenia jest fakt, że agregat prądotwórczy z rozrusznikiem automatycznym dostępny jest w postaci generatorów prądu do domu jednofazowych oraz 3-fazowych o mocy od 4,5 kV a do nawet 24 kV.
Agregat prądotwórczy – 3 fazowy czy jednofazowy?
Mimo, że obydwie wersje agregatów służą do tego samego, to występują pomiędzy nimi istotne różnice, które mają wpływ m.in. na zastosowanie. Powstaje więc pytanie: który z nich lepiej sprawdzi się w domowych warunkach – jednofazowy czy 3 fazowy?
Pod kątem uniwersalności, a także wszechstronnego zastosowania zdecydowanie wygrywa agregat 3 fazowy, ponieważ ma on możliwość wygenerowania znacznie wyższego napięcia (400V), które wystarcza na zasilenie odbiorników trójfazowych obecnych w domach jednorodzinnych. To właśnie za pomocą wyciszonego agregatu prądotwórczego 400V można zasilić przepływowy podgrzewacz wody, piec grzewczy, jak i również płytę indukcyjną, a decydując się na zakup agregatu prądotwórczego ze stabilizatorem napięcia (AVR) można do niego podłączyć także bardziej drogocenne i wrażliwe na wahania napięcia sprzęty.
Jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu?
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od tego, czy podczas procesu budowy domu jednorodzinnego przy projektowaniu instalacji elektrycznej uwzględniona została ewentualna możliwość podłączenia agregatu. Jeżeli takowa nie wystąpiła, wtedy konieczne jest wykonanie przeróbek w domowej instalacji, chociażby w postaci montażu na tablicy bezpiecznikowej specjalnie dedykowanego wyłącznika do gniazda wejściowego cichego agregatu prądotwórczego do domu, które połączy wyjście urządzenia z przewodami domowych sprzętów. Oczywiście jeżeli agregat ma posłużyć do zasilania całego domu, to wykonane przyłącze powinno mieć stałą formę.
Agregat prądotwórczy na gaz
Tego rodzaju agregaty cieszą się popularnością zwłaszcza wśród osób poszukujących ekonomicznych rozwiązań, gdyż koszty jego eksploatacji są niższe nawet o 70% w porównaniu z innymi, dostępnymi sposobami zasilania. Choć spalanie plasuje się tutaj na podobnym poziomie, co w przypadku agregatów prądotwórczych na benzynę, to jednak biorąc pod uwagę koszt 1 litra za poszczególne mieszanki zdecydowanie korzystniej wypadają właśnie generatory na LPG. Godną zauważenia zaletą agregatów na gaz jest ich odporność na nawet najbardziej ekstremalne warunki atmosferyczne – można je odpalić i użytkować nawet podczas siarczystych mrozów oraz wysokich temperatur, a także fakt, że bardziej nowoczesne modele mogą być zasilane także za pomocą gazu ziemnego CNG.
Mimo, że modele zasilane gazem uchodzą za przykład ekonomicznego agregatu prądotwórczego, to jest to dość kosztowna inwestycja, ponieważ są one jednymi z najdroższych na rynku.
Agregat prądotwórczy diesel
Na tle alternatywnych rozwiązań agregaty typu diesel mogą się pochwalić znacznie niższym poziomem spalania (chociażby w porównaniu do silników benzynowych), dlatego też nie powinien nikogo dziwić fakt, że przodują one w niejednym rankingu agregatorów prądotwórczych w 2024 roku. Wspomniana właściwość sprawia, że tego typu generator doskonale sprawdza się jako urządzenie dedykowane do pracy ciągłej, a więc np. przy zasilaniu budynków o większej powierzchni czy też domów, gdzie pełni on główne źródło prądu. Ponadto, agregaty prądotwórcze diesel są znacznie trwalsze niż pozostałe opcje – konieczność ich serwisowania zachodzi dopiero zazwyczaj po ok. 200h pracy.
Choć do ideału mu blisko, to oczywiście rozwiązanie to nie jest pozbawione wad – największą jest bez wątpienia wyższa cena, a także większe koszty związane z ewentualną naprawą.
Agregat prądotwórczy inwertorowy
To specjalny rodzaj cichego agregatu prądotwórczego do domu, który zasilany jest silnikiem inwertorowym, który jest znacznie bezpieczniejszy dla urządzeń elektronicznych i efektywnie zmniejsza ryzyko wystąpienia ich trwałych uszkodzeń powstałych na skutek zmiany napięcia prądu. Zastosowany w mini agregacie prądotwórczym inwertorowym jest w stanie optymalnie dopasować ilość pobieranego paliwa do aktualnego zapotrzebowania sprzętów, dzięki czemu spada ilość emitowanych do środowiska zanieczyszczeń.
Cichy agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego (inwertorowy)
Do grona polecanych agregatów prądotwórczych zdobywających uznanie w niejednym rankingu agregatów z 2024 roku, bez wątpienia zaliczają się właśnie modele inwertorowe, których cechą rozpoznawczą jest mały rozmiar, wydajność oraz energooszczędność. Super cichy agregat prądotwórczy dzięki poręcznej konstrukcji może być transportowany w rożne miejsca, dlatego też przyda się on nie tylko w domu jako zasilacz komputera, sprzętów RTV oraz AGD czy też elektronarzędzi, ale również jako mały agregat prądotwórczy na działkę.
Niezależnie od tego, na który z bijących rekordy popularności w niejednym rankingu agregatów prądotwórczych z 2024 roku, padnie wybór, warto mieć świadomość tego, że większość z nich to urządzenia spalinowe, tak więc nie mogą się one znajdować w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż może to doprowadzić do poważnych, negatywnych skutków dla ludzkiego zdrowia. Jesteśmy przekonani, że zawarte w artykule informacje rozwieją wszelkie wątpliwości i ułatwią wybór właściwego modelu.
Najczęstsze pytania o agregat prądotwórczy w 2024 roku:
Jak dobrać agregat prądotwórczy do domu?
Przy wyborze należy wziąć pod uwagę m.in. moc, fazy i napięcia, rodzaj zasilania oraz dodatkowe funkcje zwiększające użyteczność.
Jaki kupić agregat prądotwórczy do domu?
Tutaj pomocny będzie ranking agregatów prądotwórczych wskazujący najbardziej polecane modele, w którym znajdziesz także informacje o ich mocnych oraz słabszych stronach, jak i dostępności w poszczególnych, popularnych sklepach.
Kiedy wybrać agregat prądotwórczy 3 fazowy do domu?
Trójfazowy agregat prądotwórczy ze stabilizatorem napięcia optymalnie sprawdzi się w domach, gdzie występuje wyższy pobór energii elektrycznej wiążący się np. z obecnością pompy ciepłej wody, pieca grzewczego, a także nowoczesnych sprzętów i rozwiązań technologicznych.
Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu?
Moc agregatu do domu powinna stanowić ok. 120-150% łącznej mocy urządzeń, które miałyby zostać do niego podłączone, gdyż niektóre z nich odznaczają się zwiększonym poborem mocy podczas ich rozruchu. Warto także pamiętać, że agregat nie powinien działać na max. obrotach przez dłużej niż 30 minut.
Jaki agregat prądotwórczy na działkę?
Najlepszym rozwiązaniem będzie mały agregat prądotwórczy na działkę podłączany do układu elektrycznego jednofazowego o napięciu 230V, który jest optymalnym źródłem prądu dla posesji o przeciętnym zapotrzebowaniu energetycznym. Tego typu modele także znajdziesz w rankingu agregatów prądotwórczych.
My planujemy kupić teraz na zime a potem bedzie na wyjazdy po prostu
No i jak sie srawdza, bo chyba tez bedziemy zmuszeni
Mamy argegat prądotwórczy ecoflow i już kilka razy w tym roku się przydał…. Jak będzie dalej zobaczymy…