Rangi LoL – zobacz, jaki jest system rankingowy w League of Legends

League of Legends, to bardzo popularna i znana na całym świecie drużynowa gra strategiczna, wydana w 2009 roku przez studio Riot Games. Od czasu premiery, LoL jest na bieżąco aktualizowany i udoskonalany, dzięki czemu przyciąga nie tylko nowych graczy, ale także posiada całkiem pokaźne grono zapalonych zwolenników LoL. Jeśli jesteś początkującym graczem League of Legends, z pewnością zainteresuje Cię temat systemu rankingowego w LoL. Zobacz, jakie rangi w LoL można zdobywać i jak rangi Lol plasują się w kolejności od najmniejszej do największej.

Tryb rankingowy w League of Legends

Zacznijmy od tego, że w grze League of Legends możemy wyróżnić dwa tryby rozgrywki:

 • tryb zwykły,
 • tryb rankingowy.

W trybie zwykłym do walki stają dwie pięcioosobowe drużyny, które wzajemnie próbują zniszczyć Nexus drużyny przeciwnej, w międzyczasie walcząc ze stworami na liniach oraz w dżungli. W tym artykule skupimy się jednak na rangach LoL, jakie możemy zdobywać jedynie w trybie rankingowym.

Czym jest system rankingowy w LoL?

Dla wszystkich graczy League of Legends, którzy uzyskali już określony poziom i mają odblokowaną odpowiednią ilość postaci w grze, twórcy przygotowali tabelę rankingową. W zależności od zdobytych osiągnięć i wyników, gracze w systemie rankingowym podzieleni są na ligi i dywizje.

Co ciekawe, w trybie rankingowym można uczestniczyć solo bądź z własną drużyną, gdzie w razie czego brakujące osoby dołączane są do meczu losowo (poprzez dopasowanie poziomu i wyników zbliżonych do naszych).

W trybie rankingowym w LoL, grę można rozgrywać w dwóch kolejkach:

 • solo-duet (podobny poziom umiejętności),
 • elastyczna (różne rangi LoL, z wyjątkiem 4-osobowych).

Za udział w rozgrywkach rankingowych, na koniec każdego sezonu możemy liczyć na ciekawe nagrody, które są zależne od zdobytej w rozgrywkach ligi i dywizji.

Jakie rangi w LoL możemy zdobyć?

W kolejności od najniższej do najwyższej, rangi w LoL prezentują się następująco:

 1. Żelazo/Iron (IV-I);
 2. Brąz/Bronze (IV-I);
 3. Srebro/Silver (IV-I);
 4. Złoto/Gold (IV-I);
 5. Platyna/Platinium (IV-I);
 6. Szmaragd/Emerald (IV-I);
 7. Diament/Diamond (IV-I);
 8. Mistrz/Master;
 9. Arcymistrz/Grandmaster;
 10. Pretendent/Challenger.

Rangi w LoLu, takie jak Mistrz, Arcymistrz i Pretendent, zaklepane są dla najlepszych z najlepszych. Na tych poziomach toczą się piekielnie trudne rozgrywki, w których możemy spotkać prawdziwych masterów i graczy zawodowych z League of Legends.

Jak awansować w rangach LoL?

Za każdą rozegraną grę w trybie rankingowym League of Legends zdobywamy lub tracimy punkty, w zależności od tego, czy mecz był wygrany, czy ponieśliśmy porażkę. Aby przeskoczyć na kolejną rangę w LoL, musimy zdobyć 100 punktów. Niestety, za każdym razem, gdy poniesiemy porażkę tracimy zdobyte wcześniej punkty i gdy liczba naszych punktów rankingowych spadnie do 0, po kolejnej przegranej spadamy w rankingu do niższej dywizji. W przypadku, gdy mamy 0 punktów w np. Złocie 4 lub Platynie 4, możemy czasem przegrać parę gier przed utratą rangi, w zależności od naszego ukrytego rankingu (MMR). Gdy awansujemy do nowej rangi np. Złoto lub Platyna, mamy osłonę przed degradacją przez 10 gier i nie możemy spaść do poprzedniej rangi.

W rangach Diament i wyżej, gdy przestaniemy grać, z czasem będziemy tracić punkty rankingowe. Można temu zapobiec grając określoną ilość gier wcześniej, żeby przez parę dni mieć spokój. W rangach Mistrz i wyższych punkty rankingowe zaliczane są co 24h.

Dodaj opinie