Rangi LoL – zobacz, jaki jest system rankingowy w League of Legends

League of Legends, to bardzo popularna i znana na całym świecie drużynowa gra strategiczna, wydana w 2009 roku przez studio Riot Games. Od czasu premiery, LoL jest na bieżąco aktualizowany i udoskonalany, dzięki czemu przyciąga nie tylko nowych graczy, ale także posiada całkiem pokaźne grono zapalonych zwolenników LoL. Jeśli jesteś początkującym graczem League of Legends, z pewnością zainteresuje Cię temat systemu rankingowego w LoL. Zobacz, jakie rangi w LoL można zdobywać i jak rangi Lol plasują się w kolejności od najmniejszej do największej.

Tryb rankingowy w League of Legends

Zacznijmy od tego, że w grze League of Legends możemy wyróżnić dwa tryby rozgrywki:

 • tryb zwykły,
 • tryb rankingowy.

W trybie zwykłym do walki stają dwie pięcioosobowe drużyny, które wzajemnie próbują zniszczyć Nexus drużyny przeciwnej, w międzyczasie walcząc ze stworami na liniach oraz w dżungli. W tym artykule skupimy się jednak na rangach LoL, jakie możemy zdobywać jedynie w trybie rankingowym.

Czym jest system rankingowy w LoL?

Dla wszystkich graczy League of Legends, którzy uzyskali już określony poziom i mają odblokowaną odpowiednią ilość postaci w grze, twórcy przygotowali tabelę rankingową. W zależności od zdobytych osiągnięć i wyników, gracze w systemie rankingowym podzieleni są na ligi i dywizje.

Co ciekawe, w trybie rankingowym można uczestniczyć solo bądź z własną drużyną, gdzie w razie czego brakujące osoby dołączane są do meczu losowo (poprzez dopasowanie poziomu i wyników zbliżonych do naszych).

W trybie rankingowym w LoL, grę można rozgrywać w dwóch kolejkach:

 • solo-duet (podobny poziom umiejętności),
 • elastyczna (różne rangi LoL, z wyjątkiem 4-osobowych).

Za udział w rozgrywkach rankingowych, na koniec każdego sezonu możemy liczyć na ciekawe nagrody, które są zależne od zdobytej w rozgrywkach ligi i dywizji. Warto wspomnieć, że oprócz nagród w grze, najlepsi gracze rankingowi mogą liczyć również na fizyczne nagrody od twórców League of Legends.

Jakie rangi w LoL możemy zdobyć?

W kolejności od najniższej do najwyższej, rangi w LoL prezentują się następująco:

 1. Żelazo/Iron (IV-I);
 2. Brąz/Bronze (IV-I);
 3. Srebro/Silver (IV-I);
 4. Złoto/Gold (IV-I);
 5. Platyna/Platinium (IV-I);
 6. Diament/Diamond (IV-I);
 7. Mistrz/Master;
 8. Arcymistrz/Grandmaster;
 9. Pretendent/Challenger.

Jak nietrudno się domyślić, najniższą z rang w LoL jest Żelazo. W tej randze znajdują się głównie gracze, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z League of Legends. Jest to miejsce odpowiednie dla wszystkich osób, które chcą doskonalić granie różnymi postaciami i rozwijać swoje umiejętności. Brąz jest rangą, w której procentowo zwykle znajduje się największy odsetek graczy. Są to głównie osoby, które nadal doskonalą swoje umiejętności i chcą spróbować swoich sił na wyższych poziomach. Kolejną rangą jest Srebro, gdzie ląduje około 25% wszystkich graczy rankingowych. Jeśli dobrze poradziliśmy sobie w rozgrywkach w randze srebrnej, przyszedł czas na przeskok na rangę Złotą. Jest to ostatnia ranga w LoL, w tak zwanym „Low ELO”.

Po randze złotej czeka nas ogromny przeskok, który świadczy o bardzo dobrych umiejętnościach. Według statystyk, gracze lądujący w randze Platyna mają aż o 90% lepsze umiejętności od graczy, którzy plasują się w niższych rangach League of Legends.

Rangi w LoL, takie jak Diament, Mistrz, Arcymistrz i Pretendent, zaklepane są dla najlepszych z najlepszych. Na tych poziomach toczą się piekielnie trudne rozgrywki, w których możemy spotkać prawdziwych masterów i graczy zawodowych z League of Legends.

Jak awansować w rangach LoL?

Za każdą rozegraną grę w trybie rankingowym League of Legends zdobywamy lub tracimy punkty, w zależności od tego, czy mecz był wygrany, czy ponieśliśmy porażkę. Aby przeskoczyć na kolejną rangę w LoL, musimy zdobyć 100 punktów, a także wygrać przynajmniej dwa z trzech meczy w danej serii. Niestety, za każdym razem gry poniesiemy porażkę tracimy zdobyte wcześniej punkty i spadamy w rankingu do niższej dywizji.

Na poziomie Platyna, aby awansować w rangach LoL, musimy wygrać przynajmniej trzy z pięciu meczy. W rangach Mistrz i wyższych punkty rankingowe zaliczane są co 24h.

Dodaj komentarz