Każda osoba, która spędza przed ekranem monitora długie godziny, doskonale wie, jakie są tego skutki uboczne. Pracownicy biurowi, czy gamerzy w wysokim stopniu narażeni są na kontuzje ergonomiczne, które wykluczają ich z wykonywania pracy, czy pasji na długi czas. Nieustanny ból nadgarstków, dłoni i pleców oraz przemęczony wzrok to tylko niektóre z negatywnych skutków wynikających ze spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej przed monitorem. Na szczęście na rynku znajdziemy coraz więcej artykułów ergonomicznych, które skutecznie mogą im zapobiec. Największy problem, z jakim zmaga się duża część społeczeństwa to ból nadgarstków, spowodowany wykonywaniem tej samej, nieprzerwanej czynności. Zarówno w przypadku pracowników biurowych, jak i gamerów, mowa tu oczywiście o ruchu dłoni przy użyciu myszki komputerowej. Jaką podkładkę pod mysz wybrać? Czy istnieją modele, które poradzą sobie z bólem oraz ułatwią pracę i grę? Którą podkładkę pod mysz kupić? Sprawdź!
Co daje podkładka pod mysz?
Aby zrozumieć, jaką rolę pełni podkładka pod mysz i dlaczego jest ona tak ważna, warto zapoznać się z definicją akcesorium.
Podkładka pod myszkę stanowi niezwykle ważny element stanowiska pracy lub rozrywki. Jest to specjalna gładka powierzchnia przeznaczona do umieszczania i przesuwania tego urządzenia. Umożliwia ona wygodne i szybkie przesuwanie myszki we wszystkich kierunkach. Co ciekawe, takiej dokładności nie da się osiągnąć, sunąc myszą po obrusie czy biurku. Zwiększa ona żywotność myszy w porównaniu z używaniem jej bezpośrednio na stole. Stanowi doskonałą powierzchnię, która umożliwia dokładny pomiar ruchu bez drgań. Dodatkowym atutem najlepszych podkładek pod mysz jest ochrona powierzchni biurka przed porysowaniem, a także wszelkimi zabrudzeniami. Nie bez znaczenia jest też tu ergonomia. Najlepsza podkładka pod myszkę, szczególnie taka odciążająca nadgarstek sprawia, że po wielogodzinnym korzystaniu z myszy, ból rąk nie będzie odczuwalny.
Co jeszcze daje podkładka pod mysz?
- Odpowiednio dobrana podkładka zapewnia wygodniejszą oraz o wiele bardziej precyzyjną obsługę komputera. Sprawia ona, że mysz nie stawia żadnego oporu nawet wtedy, gdy blat jest chropowaty.
- Duże podkładki pod mysz mogą pełnić także rolę maty ochronnej na większej części biurka. Nierzadko stosowane są one również jako podkładki na klawiaturę.
- Najlepszej jakości podkładki pod mysz zapewniają idealną pracę myszki, co przekłada się na korzyści podczas obsługiwania wymagających programów graficznych, czy użytkowania gier.
Najlepsza podkładka pod myszkę – ranking wrzesień 2024
Rodzaje podkładek pod mysz
Oferta podkładek pod myszki komputerowe jest bardzo szeroka i niezwykle zróżnicowana pod względem cen. Podstawowy podział wyróżnia podkładki biurowe oraz przeznaczone dla graczy.
- Podkładki biurowe. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu podkładka na biurko pod mysz przeznaczona jest dla pracowników biurowych oraz osób, które spędzają wiele czasu w trybie home office. Tego typu akcesorium to niezwykle szeroka gama produktów o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach. Zaprojektowane są one ze szczególnym uwzględnieniem ergonomii pracy. Właśnie dlatego wiele modeli posiada żelowe wstawki, które odciążają nadgarstek i przeciwdziałają dolegliwościom bólowym.
- Podkładki dla graczy. Tego typu modele są szczególnie wytrzymałe. Wykonane są one z materiałów najwyższej jakości, bardzo często wyróżniają się wyglądem. Zaliczane są one do segmentu premium, przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Podkładki dla graczy bardzo często mają wbudowany dodatkowy port USB oraz podświetlenie. Znajdziemy tu bardzo dużo produktów, wśród których wyróżnia się m.in. podkładki standardowe oraz te o ekstremalnie dużych rozmiarach. Dość popularną opcją jest tutaj podkładka pod mysz oraz klawiaturę, która sprawia, że cały osprzęt znajduje się na podkładce. Dzięki temu nic nie zawadza podczas gry oraz się nie przesuwa. Podkładki pod mysz dla graczy zaprojektowane są z myślą o tym, aby uprzyjemnić rozrywkę oraz uczynić myszkę jak najbardziej precyzyjną podczas gry.
Dobre podkładki pod mysz możemy podzielić także ze względu na wielkość. Mówimy tu o modelach małych, średnich, dużych oraz rozszerzonych. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj myszki, z jakiej korzystamy oraz sam materiał, z jakiego wykonane jest akcesorium. Mówimy tu o podkładce pod mysz laserową oraz optyczną, a także o modelach materiałowych, twardych oraz żelowych. Jaka będzie najlepsza? Ranking podkładek pod mysz to odpowiedź na Twoje pytanie!
Podkładka pod mysz materiałowa
Podkładka pod mysz z tkaniny to najchętniej wybierany model. Jest to też najbardziej zróżnicowany typ podkładek. W tej kategorii możemy bowiem znaleźć zarówno najtańsze modele z marketowych półek, jak i zaawansowane wersje dla graczy oraz grafików komputerowych. Do zalet tego typu akcesorium można zaliczyć atrakcyjną cenę oraz dużą precyzję sterowania. Co więcej, miękka tkanina nie wpływa negatywnie na ślizgacze myszy. Najlepsza podkładka pod myszkę z materiału dobrze współpracuje też z sensorami, jakie wykorzystywane są w budowie modeli optycznych oraz hybrydowych. Co ważne, podkładki materiałowe nie są polecane do współpracy z modelami laserowymi.
Do wad takiego rozwiązania zaliczamy przede wszystkim trudne utrzymanie czystości. Podkładki materiałowe są dużo bardziej podatne na zabrudzenia oraz trudniejsze do wyczyszczenia niż inne modele. Nie są one też aż tak wytrzymałe oraz stawiają niekiedy opór w trakcie poruszania myszką.
Twarda podkładka pod mysz
Poza podkładkami materiałowymi, na rynku znajdziemy też podkładki twarde, wykonane najczęściej z plastiku. Sztywna podkładka pod mysz jest pod wieloma względami przeciwieństwem modelu materiałowego. Ich zaletą jest przede wszystkim wytrzymałość oraz łatwość czyszczenia. W zdecydowanej większości wystarczy je po prostu przetrzeć mokrą szmatką bądź odkurzyć. Do plusów tego typu rozwiązania zalecana jest także wysoka precyzja ruchów oraz szybkość. Doskonale współpracują one z myszkami laserowymi.
Niestety, dość poważnym minusem jest tutaj komfort pracy. Twarde podkładki pod mysz są dość głośne, a ich powierzchnia jest śliska. Śliska podkładka pod mysz z pewnością nie jest dla każdego. Wybór tego typu podkładki to raczej kwestia indywidualna. Problemem może być też tutaj relatywnie szybkie zużywanie się ślizgaczy myszy.
Do podkładek twardych możemy zaliczyć również podkładki szklane i metalowe. Mimo to, że są one rzadko spotykane, warto wziąć je pod uwagę w momencie, kiedy nie możemy znaleźć modelu idealnego dla siebie. Zarówno pierwsze, jak i drugie są trwałe oraz odporne na płyny, brud czy zanieczyszczenia. Oferują one bardzo dobry ślizg. W pierwszym przypadku ślizgacze nie zużywają się szybko, w drugim jednak porównywalnie do podkładek plastikowych.
Do wad zaliczamy tutaj głośność pracy oraz niekomfortowe uczucie z powodu zimna pod nadgarstkiem.
Żelowa podkładka pod mysz
Trzecią grupą produktów dostępnych w sklepach są żelowe podkładki pod mysz i nadgarstek. Tego typu modele wyróżniają się specjalnie wyprofilowanym wkładem żelowym w miejscu na nadgarstek. Podpórka niweluje tutaj ucisk nerwów oraz naczyń krwionośnych dłoni zapewniając wygodę i komfort podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Podkładka pod mysz z żelem chroni nadgarstki – pełni bardzo ważną rolę w profilaktyce zespołu ciśnieni nadgarstka oraz innych schorzeń kończyn górnych, jakie wynikają z długotrwałej pracy przed monitorem komputera.
Tego typu podkładki wykończone są zazwyczaj materiałem. Swoje wady i zalety czerpią więc bardzo często od podkładek z tkaniny.
Zapewniają one dużą precyzję sterowania oraz nie wpływają negatywnie na ślizgacze myszy. Są jednak trudne w utrzymaniu czystości, a także stawiają czasem opór w trakcie poruszania myszką.
Podkładki pod mysz XXL
Podkładka pod mysz na całe biurko to dla wielu osób nieodłączny element blatu. Niezwykle ważne są one przede wszystkim dla graczy. Mają bowiem pośredni związek w preferowanymi grami, a bezpośredni z myszką oraz jej czułością. Ogólna zasada mówi o tym, że im mniejsza jest czułość myszki, tym podkładka powinna być większa. Dlaczego? Ze względu na to, że właśnie wtedy wykonuje się dużo dłuższe ruchy, których mała podkładka pod mysz nie będzie w stanie objąć. Decydując się na zakup polecanych podkładek pod myszkę w rozmiarze XXL, żaden użytkownik nie będzie musiał unosić myszki oraz stresować się, że za chwilę spadnie ona z podkładki.
Największe podkładki pod mysz i klawiaturę dostępne w sklepach obejmują całe biurka, zapewniając tym samym największą stabilność obydwu urządzeń.
Podkładka pod mysz i klawiaturę RGB
Niesłabnąca od kilku lat popularnością cieszy się podkładka pod mysz RGB XXL. Tego typu modele posiadają wbudowaną listwę świetlną. Mimo tego, że podświetlane podkładki pod myszki mogą wydawać się przesadnym kolorystycznym przepychem, w praktyce wygląda to odrobinę inaczej. Dobierając modele spójne z klawiaturą, czy myszką, wygląda to naprawdę ciekawie.
Najlepiej sprawdza się komponowanie zestawu mysz, klawiatura oraz podkładka od jednego producenta. Z łatwością można wówczas obsługiwać wszystkie urządzenia z RGB z poziomu jednego oprogramowania. Jaka szeroka podkładka pod mysz z RGB będzie najlepsza? Sprawdź ranking podkładek pod mysz i wybierz swój idealny model!
Co wyróżnia dobre podkładki RGB pod mysz? Tego typu akcesoria mogą posiadać nawet do kilkunastu trybów świecenia. Kolory, jakie tam znajdziemy to najczęściej zielony, żółty, czerwony, cyjan, fioletowy, niebieski i biały. Z tej kombinacji z łatwością powstają tryby takie jak tęczowe barwy, zsynchronizowane z grą, migające czy przechodzące z jednego koloru w inny. Dzięki temu każdy gamer będzie mógł cieszyć się doskonałymi efektami świetlnymi i najbardziej ekstremalnymi wrażeniami z gry.
Wiele podkładek pod mysz LED można regulować nie tylko pod względem efektów świetlnych, ale też zmiany trybu oświetlenia RGB i jasności. Ich obsługa odbywa się zazwyczaj za pomocą prostych przycisków bądź dedykowanego programu. Najlepsze podświetlane podkładki pod mysz posiadają wodoodporną powierzchnię oraz antypoślizgową gumową podstawę. Zaprojektowane są one z bardzo cienkiego plecionego materiału. Ich powierzchnia jest miękka i gładka, co zapewnia precyzyjną dokładność. Podkładki RGB występują w wielu rozmiarach. Najchętniej wybieranymi są oczywiście te, obejmujące zarówno klawiaturę, jak i myszkę. Bez problemu możemy jednak kupić też mniejsze modele.
Podkładka gamingowa – cechy ważne dla gracza
Dobra podkładka dla gracza może wydobyć z myszki jej ukryty potencjał. Aby to osiągnąć, musi być ona jednak odpowiednio dopasowana – zarówno do urządzenia, jak i do potrzeb użytkownika. Podkładka gamingowa powinna przede wszystkim odpowiadać indywidualnym potrzebom graczy. Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą podkładkę pod mysz dla gracza?
Najważniejszym czynnikiem determinującym wybór odpowiedniego modelu jest wielkość. Decydując się na zakup określonej podkładki należy wziąć pod uwagę to, aby zmieściła się ona na naszym blacie. Nie może ona kolidować z innymi przedmiotami, jakie się na nim znajdują. Drugą ważna kwestią jest tutaj styl gry. Jeżeli czułość myszy ustawiona jest na mniej niż 200 DPI, wystarczającym modelem będzie podkładka w rozmiarze S lub M. Większa podkładka pod mysz z ledami będzie doskonałym wyborem dla graczy, którzy potrzebują większej powierzchni, aby przesunąć kursor z jednego końca ekranu na drugi. Największe modele są odpowiednie dla graczy, którzy pragną najwyższej stabilności gry, a swojego biurka używają wyłącznie do grania. Co jeszcze będzie ważne?
Gamingowe podkładki pod mysz
Kolejnym istotnym aspektem podczas wyboru odpowiedniej podkładki pod mysz dla gracza będzie materiał, z jakiego została ona wykonana. Najbardziej polecanym materiałem pod mysz gamingową jest plastik. Tego typu modele umożliwiają bowiem doskonały poślizg oraz świetnie współpracują z myszkami laserowymi, jakie wybiera większość graczy. Nierzadko wybieranymi modelami są też dobre podkładki pod mysz z materiału. Pomimo tego, że większość gamerów wybiera modele plastikowe, te nadal przodują pod względem użytkowania na co dzień.
Jeśli jesteś graczem, który uwielbia to, co robi oraz spędza przed komputerem wiele godzin, doskonałym wyborem będzie gamingowa podkładka pod mysz z poduszką na nadgarstek.
Nie bez znaczenia pozostają tu także dodatkowe opcje – kolor, wzór czy podświetlenie podkładki.
Podkładka pod mysz z podpórką na nadgarstek
Pomimo tego, że większość graczy wybiera standardowe podkładki pod mysz wykonane z materiału bądź plastiku, nie powinno się zapominać o zdrowiu. Spędzając długi czas przed komputerem, każdy gamer narażony jest na dolegliwości związane z bólem nadgarstków. Wielu producentów podkładek zdecydowało się więc na wprowadzenie do swojej oferty plastikowych oraz materiałowych podkładek z żelową podpórką. Wszystkie fajne podkładki pod mysz będą w nią wyposażone. Stosowanie tego typu podkładki zmniejsza ból, dyskomfort oraz odczucie zmęczenia, które spowodowane jest nienaturalnym ułożeniem dłoni podczas pracy przy komputerze. Różnica odczuwalna jest już po pierwszym użyciu. Co ważne, żelowe wypełnienie nie nagrzewa się podczas kontaktu z ciałem, a podkładka pozostaje cały czas przyjemnie chłodna w dotyku, co przekłada się na komfort użytkowania. W sklepach można znaleźć też podpórki wypełnione pianką.
Sprawdź ranking podkładek pod mysz dla graczy i wybierz model dopasowany do swoich potrzeb!
Podkładka pod mysz optyczną, czy laserową – różnice
Dobre podkładki pod mysz to przede wszystkim takie, które są dopasowane do rodzaju myszy. Mowa tu przede wszystkim o materiale, z jakiego są one wykonane. Jaką podkładkę wybrać do modeli laserowych, a jaką do optycznych?
Podkładka pod mysz laserową
Myszy laserowe mają pewne zalety, ale nie są też pozbawione wad. Ze względu na to, iż są one wyposażone w laser, kierują bardziej skupioną wiązkę światła niż ta, w której znajdziemy diodę LED. Laser ten jest w stanie dotrzeć głębiej w strukturę powierzchni niż w przypadku myszy optycznej, dzięki czemu rejestruje nawet najmniejsze ruchy i jest niezwykle precyzyjny. Myszy wyróżnia także możliwość pracy z większą rozdzielczością.
Polecane podkładki pod myszkę laserową to modele twarde, które zapewniają najwyższą precyzję działania urządzenia.
Podkładka pod mysz optyczną
Pomimo tego, że myszy laserowe są pewnego rodzaju ewolucją modelu optycznych, nie oznacza to, iż te są od nich gorsze. Technologia nieustannie się zmienia, a wraz z nią zmienia się też jakość i precyzja myszy optycznych. Ich innowacyjne wersje to doskonałe konstrukcje, które osiągają nie tylko bardzo wysoką precyzję (wysokie wartości DPI) ale też prędkości poślizgu.
Podkładka pod myszkę świecąca optyczną powinna być wykonana z materiału. Polecane podkładki pod myszkę optyczną to przede wszystkim modele tekstylne, połączone z piankowym podkładem, który blokuje absorpcję wilgoci.
Profesjonalna podkładka pod mysz
Profesjonalna podkładka pod mysz to przede wszystkim model, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. To, który z nich wybierzemy zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju wykonywanej pracy oraz rodzaju myszki, jaką posiadamy. Nie bez znaczenia pozostaje tu też rozmiar biurka. Inne podkładki powinny wybrać osoby posiadające mysz laserową, a inne optyczną.
Sprawdź ranking podkładek pod mysz i wybierz model dopasowany do swoich potrzeb!
Najczęściej zadawane pytania na temat podkładek pod myszkę:
Jaka podkładka pod mysz optyczną?
Zarówno krótka, jak i długa podkładka pod mysz optyczną powinna być wykonana z materiału. W tej kategorii podkładek znajdziemy najtańsze oraz najdroższe modele. Do ich zalet zaliczamy dużą precyzję sterowania, atrakcyjną cenę oraz świetną współpracę z sensorami optycznymi. Wśród propozycji znajdziemy podkładki pod mysz 100×50, a także mniejsze i większe modele.
Jaka podkładka pod mysz laserową?
Podkładka pod mysz dla dziewczynki bądź chłopca dedykowana do modeli optycznych powinna być wykonana z twardego materiału – plastiku, szkła bądź metalu. Do plusów takiego rozwiązania zaliczamy łatwość w utrzymaniu czystości, a także wysoką precyzję ruchów, szybkość i doskonałą współpracę z myszami laserowym.
Jakie są rodzaje podkładek pod myszkę?
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów podkładek pod myszkę. Podstawowy podział to podkładki biurowe oraz gamingowe. Nie brakuje tu również podkładek materiałowych, twardych oraz żelowych. Podkładki można podzielić też ze względu na wielkość.