Ranking kart graficznych 2024 – Najlepsze GPU

Wydajna karta graficzna to niezbędny element zestawu komputerowego każdego gracza. Mocnej karty graficznej poszukiwać będą także programiści i graficy, którzy potrzebują dodatkowej mocy obliczeniowej podczas swojej pracy. Poniżej prezentujemy ranking kart graficznych 2024, uszeregowany według stosunku ceny do wydajności procesora GPU. Każda z zaprezentowanych, najlepszych kart graficznych nadaje się zarówno do gier, jak i do pracy!

Szukając karty graficznej do swojego komputera z pewnością natknąłeś się na setki, jak nie tysiące różnych ofert w sklepach internetowych i stacjonarnych. Nie każda karta graficzna jest jednak warta tego, by wydać na nią pieniądze. Zatem, jaką kartę graficzną kupić w 2024 roku? Która jest najlepsza? Które karty graficzne posiadają najlepsze recenzje, opinie i przede wszystkim, których cena jest adekwatna do oferowanej mocy? Odpowiedzi na te pytania pozwoli rozwikłać nasz ranking kart graficznych 2024.

Szukając dobrej karty graficznej należy przede wszystkim pamiętać o tym, że to nie logo znanego producenta daje nam gwarancję największej wydajności, a podzespoły jakie zostały zainstalowane na karcie. Potwierdzeniem jakości może być duża popularność danego układu, o czym napisaliśmy poniżej.

Jaką kartę graficzną wybrać?

Karty graficzne do komputerów PC, to jedna z najliczniejszych kategorii podzespołów komputerowych, dostępnych na rynku. Wybór GPU staje się tym trudniejszy, że niekiedy ten sam producent oferuje podobne układy, o zbliżonych parametrach i wydajności, jednak w całkowicie różnej cenie. Który z nich wtedy będzie lepszy? No właśnie, na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części poradnika.

Planowany zakup karty graficznej należy w pierwszej kolejności poprzedzić sprawdzeniem, jakie inne podzespoły mamy zainstalowane w komputerze. To właśnie w głównej mierze od nich będzie zależało, jaką kartę graficzną kupimy. Wybrany przez nas układ GPU musi być przede wszystkim kompatybilny z płytą główną, procesorem oraz zasilaczem. Dlaczego zasilacz odgrywa tak ważną rolę? Otóż im mocniejszą kartę graficzną wybierzemy do komputera, tym większe będzie zapotrzebowanie na prąd w naszej jednostce. W tej kwestii należy przede wszystkim sprawdzić moc mierzoną w watach (W), standard jaki obsługuje nasz zasilacz, złącza (piny) oraz natężenie podawane w amperach (A).

Ranking kart graficznych 2024

Ceny kart graficznych

Jaka karta graficzna do gier najlepsza?
Jaka karta graficzna do gier 2024?

W przypadku, gdy sprawdziliśmy naszą jednostkę i wiemy, jaką kartę graficzną możemy w niej zainstalować, możemy przystąpić do szukania odpowiedniego modelu. Nasze poszukania powinniśmy rozpocząć od ustalenia budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup nowej karty graficznej. Najtańsze karty graficzne kupić można za 300 lub 400 zł. Należy jednak liczyć się z tym, że w tej cenie nie znajdziemy najwydajniejszej, gamingowej karty graficznej dostępnej na rynku. Największą popularnością cieszą się karty ze średniej półki cenowej. Ceny takich kart wahają się od 500 do 1000 złotych. W tej cenie kupić możemy dobrą kartę graficzną do gier i nie tylko. Jeżeli szukamy najlepszej karty graficznej, musimy liczyć się z ceną od 2000 złotych wzwyż.

Po określeniu budżetu oraz wybraniu, czy szukamy gamingowej karty graficznej, czy układu budżetowego, możemy przystąpić do sprawdzenia ofert w sklepach. Poniżej prezentujemy nasz ranking kart graficznych 2024, przygotowany na podstawie licznych testów wydajności, porównania cen poszczególnych modeli oraz zweryfikowaniu recenzji i opinii na temat każdego zaprezentowanego układu GPU.

W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, możemy sobie pozwolić na najlepszą kartę graficzną w 2024, bądź jednie na tanią kartę o przeciętnej wydajności. Szereg ofert dostępnych w sklepach i natłok danych, jakie prezentuje każdy z producentów oraz bliżej nieopisane oznaczenia, skutecznie utrudniają wybranie dobrej karty graficznej do PC.

Jaka karta graficzna będzie najlepsza?

Najlepsze karty graficzne dostępne na rynku kosztują od 2000 do nawet 4000 czy 10000 złotych. Inwestując w jedną z najlepszych kart graficznych możemy mieć jednak pewność, że jest to inwestycja na długie, długie lata. Co więcej, możemy być w stu procentach pewni, że każda najnowsza i nawet najbardziej wymagająca gra PC, będzie śmigać na maksymalnych ustawieniach graficznych.

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup karty graficznej w cenie od 1000 do 2000 złotych. Taki sprzęt mniej traci na wartości z roku na rok, a w zupełności może wystarczyć do pogrania na wysokich detalach w szeregu najnowszych gier. Układy GPU w tej cenie są w pełni kompatybilne z rozdzielczością 4K, VR oraz 3D. Należy pamiętać, że różne karty oferowane przez różnych producentów, wyposażone w ten sam procesor graficzny, mogą oferować różną moc obliczeniową. Największe różnice w wydajności kart graficznych można zauważyć w kartach Nvidia oraz AMD. Pozornie podobne karty oferowane przez tych producentów, mogą znacząco różnić się od siebie parametrami.

Wydajność karty graficznej

Jedną z najczęściej stosowanych metod na zwiększenie mocy obliczeniowej karty graficznej jest jej podkręcenie. Podkręcanie kart graficznych nie jest jednak zalecane na dłuższą metę. Po pokręceniu karty graficznej zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie. Wzrasta również temperatura w jakiej pracują układy, co przy mało wydajnym systemie chłodzenia może prowadzić do uszkodzenia styków, a w najgorszym przypadku do przegrzania układu GPU. Poziom do jakiego można podkręcić kartę ograniczany jest przez producentów, co ma zapobiegać potencjalnemu jej uszkodzeniu.

Praktycznie każda porównywarka kart graficznych prezentuje współczynnik wydajności, jaki osiąga każdy z układów właśnie po podkręceniu, co znacząco może wprowadzać w błąd kupujących. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podkręcić kartę graficzną do gier na czas rozgrywki, by uzyskać więcej FPS. W celu upewnienia się, czy operacja podkręcenia wydajności przebiegła pomyślnie, warto wykonać test karty graficznej w dedykowanym oprogramowaniu.

Wydajna karta graficzna
Zwróć uwagę na wydajność karty graficznej

Karta graficzna i jej chłodzenie

Wraz z postępem technologicznym rośnie moc obliczeniowa układów GPU. To z kolei przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną, w efekcie czego nowe karty graficzne grzeją się mocniej niż te, które mogliśmy kupić jeszcze parę lat temu. Chłodzenie pasywne to technologia, której nie spotkamy w najlepszych kartach graficznych. Klasyczny radiator montowany jest jedynie przy słabszych układach oraz kartach graficznych do laptopów.

Jak sprawdzić kartę graficzną i to jaki system chłodzenia posiada? Wystarczy zdjąć obudowę jednostki centralnej i spojrzeć na kartę. Jeżeli posiada wbudowany wentylator, to znaczy, że jest ona wyposażona w aktywny system chłodzenia. W przypadku braku wentylatorów, możemy mówić o pasywnym systemie odprowadzania ciepła.

Najlepsze karty graficzne do gier i programów posiadają jeden lub więcej wentylatorów, zainstalowanych na specjalnie zaprojektowanych radiatorach, poprawiających wydajność odprowadzania nadmiaru ciepła. W sklepach można spotkać także karty graficzne chłodzone cieczą oraz zewnętrzne karty graficzne, nazywane również kartami eGPU.

Co jeszcze warto wiedzieć o rankingu kart graficznych?

W naszym rankingu kart graficznych zaprezentowaliśmy TOP 20 najlepszych kart graficznych dostępnych w sklepach. Każda z kart poddana została testom, które pozwoliły na wybranie tylko tych układów, które cechowały się największą wydajnością w stosunku do ceny. Porównanie kart graficznych 2024 nie jest proste, bowiem każdy z producentów oferuje różne rozwiązania, mające bezpośredni wpływ zarówno na wydajność, jak i cenę końcową podzespołu.

Jeżeli nie wiesz, jaką kartę graficzną kupić do swojego komputera, nasz ranking TOP 20 kart graficznych będzie najlepszym rozwiązaniem na rozwianie wszelkich wątpliwości jeszcze przed zakupem.

Karta graficzna Nvidia czy AMD?
Karta graficzna Nvidia czy AMD?

Karta graficzna Nvidia czy AMD?

Na rynku kart graficznych dominują głównie dwie marki – Nvidia i AMD. Karty graficzne Nvidia oraz karty graficzne AMD dostępne są w wielu wariantach, różniących się od siebie nie tylko ceną, ale także parametrami. Do najpopularniejszych konfiguracji zaliczyć można te od MSI, Asus czy Gigabyte. Każdy z wymienionych producentów na własny sposób modyfikuje układy, co przekłada się na jeszcze większe zróżnicowanie oferty. Najnowsze karty graficzne w podanych konfiguracjach znajdziesz w naszym rankingu kart graficznych, dostępnym powyżej. Jednak jak samodzielnie wybrać najlepsze rozwiązanie? Na jakość karty oraz jej wydajność ma wpływ wiele parametrów, ale taktowanie rdzeni w układach GPU i rodzaj pamięci oraz jej ilość, są najważniejszymi z nich.

Jaką kartę graficzną do komputera biurowego wybrać?

W przeciwieństwie do komputerów gamingowych, te przeznaczone do użytku biurowego nie potrzebują aż tak wydajnych kart graficznych. Oczywiście na płynność pracy systemu ma wpływ nie tylko karta graficzna, ale także ilość pamięci RAM, szybkość i rodzaj dysku twardego czy rodzaj, generacja i moc obliczeniowa procesora, znajdującego się na płycie głównej. Do pracy biurowej w zupełności wystarczy nam komputer wyposażany w pamięć RAM rzędu 2 lub 4 GB, dysk SSD o prędkości oraz karta graficzna z pamięcią 1-2 GB.

Zupełnie innym przypadkiem są komputery przeznaczone do pracy na specjalistycznym oprogramowaniu. Komputer przeznaczony do obróbki bądź renderowania grafiki, powinien być wyposażony w przynajmniej 4 GB lub więcej pamięci RAM, procesor Intel Core i5 (lub mocniejszy z serii i7 lub i9), dysk SSD oraz kartę graficzną o pamięci min. 4 GB.

Karta graficzna SLI czy CrossFire?

Wybrane modele kart graficznych dostępnych w sklepach można ze sobą łączyć, w celu uzyskania jeszcze większej wydajności. W zależności od producenta, możemy się spotkać z dwoma nazwami – SLI (karty graficzne Nvidia) oraz CrossFire (karty graficzne AMD). Oba te rozwiązania różnią się od siebie pod względem zastosowanej technologii, jednak w praktyce pozwalają na to samo – połączenie wielu układów GPU w jeden układ o wysokiej wydajności.

Decydując się na karty z SLI bądź CrossFire, należy przygotować się na nieco większy wydatek, bowiem w takim przypadku musimy kupić nie jedną, a wiele kart graficznych. Dodatkowo należy pamiętać, że pod taki układ musi być przygotowana cała jednostka centralna, a w szczególności płyta główna oraz zasilacz. Co więcej- więcej kart graficznych w komputerze, to większa temperatura pracy, a więc dodatkowo należy zadbać o prawidłowe odprowadzanie ciepła.

Karta graficzna SLI czy karta graficzna CrossFire?
Karta graficzna SLI czy CrossFire?

Karta graficzna z HDMI czy DVI?

Dodatkowym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę przed zakupem karty graficznej, są zainstalowane na niej złącza. Do najpopularniejszych zaliczyć można HDMI oraz DVI (wraz z jego odmianami). Czym różnią się karty graficzne z HDMI od tych wyposażonych w złącze DVI? Za pomocą HDMI podłączyć można zarówno telewizor, jak i monitor do komputera. Taką samą funkcję pełni złącze DVI, jednak w wielu przypadkach do podłączenia monitora wymagana będzie specjalna przejściówka. Jednym z nowszych typów podłączenia urządzań wyjścia jest zastosowanie standardu DisplayPort. W takie złącze wyposażone są m.in. karty graficzne do VR.

Podsumowanie

Jak widać, wybór odpowiedniej karty graficznej nie jest taki prosty, jak by się wydawał. Przeszukując setki ofert w sklepach, pod uwagę należy wziąć wiele parametrów, jak złącza, ilość pamięci, cenę, opinie użytkowników, wyniki testów, rodzaj chłodzenia czy samego producenta. W celu ułatwienia podjęcia decyzji zakupowej, przygotowaliśmy ranking kart graficznych 2024, który z pewnością ułatwi i znacząco przyspieszy wybór najlepszej dla Ciebie karty graficznej.

Dodaj opinie