Chcesz w pełni korzystać z domowej sieci WiFi, ale w niektórych pomieszczeniach sygnał jest zbyt słaby? Wolny internet lub brak połączenia skutecznie utrudnia granie w ulubione sieciówki, oglądanie filmów lub słuchanie muzyki ze streamingu. Na szczęście jest rozwiązanie, w dodatku niedrogie. W naszym rankingu wzmacniaczy sygnału WiFi znajdziesz niewielkie, ale bardzo funkcjonalne urządzenia, które pomogą stworzyć stabilną i szybką sieć internet.
Wzmacniacz sygnału WiFi — co to jest?
Zewnętrzny wzmacniacz sygnału WiFi to małe urządzenie, które wygląda jak modem lub ładowarka. Ma niewielką cenę, łatwo je skonfigurować, a użytkowanie jest dziecinnie proste. I co najważniejsze, dobry wzmacniacz sygnału WiFi pozwala cieszyć się lepszym połączeniem z internetem w czasie gier, oglądania filmów lub słuchania muzyki. Wiele osób zastanawia się, czy warto wybrać wzmacniacz sygnału WiFi. Okazuje się, że bardzo często jest to najtańsze rozwiązanie problemów z niestabilnym internetem. Dostępne na rynku dobre wzmacniacze dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:
- Urządzenia wpinane do gniazdka 230V. Mają wbudowany moduł PLC i wykorzystują sieć elektryczną do przesyłu sygnału
- Urządzenia bez kabla, przypominające router, popularny „paluszek”. Mogą być podłączone do komputera lub laptopa za pomocą złącza USB
- Urządzenia z kablem Ethernet, które trzeba podłączyć bezpośrednio do routera
Zalety wzmacniaczy sygnałów WiFi
Ogromną zaletą bezprzewodowych wzmacniaczy sygnału WiFi jest prostota użycia. Ich konfiguracja nie zajmuje wiele czasu — wystarczy podstawowa wiedza z zakresu funkcjonowania domowej sieci. Oprócz tego nawet najlepszy wzmacniacz sygnału WiFi okaże się tańszy, niż wymiana routera lub wykonanie dodatkowego okablowania do pomieszczeń, w których zasięg jest słaby.
Dobry wzmacniacz sygnału WiFi sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy:
- Ściany domu wykonano z materiałów tłumiących zasięg, np. z żelbetu
- Chcesz korzystać z sieci w ogrodzie lub na piętrze, ale sygnał z routera tam nie sięga
- Potrzebujesz stabilnego sygnału dla SmartTV, który jest daleko od routera
- W otoczeniu funkcjonuje wiele sieci WiFi, które zagłuszają i osłabiają się nawzajem
TOP 10: Najlepszy wzmacniacz sygnału WiFi ranking październik 2024
Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi?
Bez względu na wybrany rodzaj, każdy wzmacniacz sygnału WiFi w domu działa na tej samej zasadzie. Po pierwsze, urządzenie odbiera sygnał z naszej sieci, a następnie wzmacnia go i przesyła do innych urządzeń. Dzięki wykorzystaniu tego niepozornego sprzętu można dostarczyć stabilne połączenie internetowe do każdego pomieszczenia. Opis ten jednak jeszcze nie pozwala jeszcze dostrzec, różnic między różnymi modelami rankingowych wzmacniaczy WiFi, więcej informacji w dalszej części poradnika.
Jak działa wzmacniasz sygnału WiFi do gniazdka 230V?
Wzmacniacz sygnału WiFi do gniazdka to najpopularniejszy typ urządzeń. Działa dzięki wykorzystaniu łączności bezprzewodowej. Łatwo go ustawisz i nie pobiera wiele prądu. Takie urządzenie jest doskonałą opcją na wzmocnienie sygnału w wybranym pomieszczeniu, na przykład tym najbardziej oddalonym od routera.
Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi na USB?
Dobry wzmacniacz sygnału WiFi na USB pomoże w sytuacjach, gdy zasięg sieci jest słaby, a połączenie kablem okazuje się niewygodne. Kompaktowe urządzenie wpina się bezpośrednio do USB i już po krótkiej konfiguracji jakość sygnału znacznie wzrasta.
Wzmacniacz sygnału WiFi do laptopa — jaki wybrać?
Jeśli chcesz korzystać z szybkiego internetu w laptopie, postaw na bezprzewodowy wzmacniacz sygnału WiFi, podłączany bezpośrednio do USB. Ta zewnętrzna karta sieciowa pomoże odbierać domowe WiFi bez najmniejszych problemów.
Mocny wzmacniacz sygnału WiFi a ilość i wielkość anten
Wybierając bezprzewodowy wzmacniacz sygnału WiFi, warto zwrócić szczególną uwagę na jego przepustowość. Urządzenia bez kabla muszą jednocześnie pobierać i wysyłać dane, a ich możliwości zależą od ilości i wielkości zamontowanych anten. Sprawdza się tu zasada — im więcej dużych anten, tym mniejsze opóźnienia.
Jaki zakres częstotliwości pracy wzmacniacza sygnału jest najlepszy?
Oferowane na rynku urządzenia pracują w dwóch zakresach częstotliwości – 2.4GHz oraz 5GHz. Każda z technologii ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o najpopularniejszą częstotliwość 2.4GHz, pozwala ona na uzyskanie dużego zasięgu z niewielkimi zakłóceniami. Niestety, zewnętrzne wzmacniacze sygnału WiFi 2.4Ghz zwykle nie przekraczają prędkości 100 Mb/s, a najczęściej w praktyce jest to 30-50 Mb/s.
Jeśli szukasz urządzenia, które obsługuje nowe standardy WiFi 5 oraz WiFi 6, możesz wybrać dwuzakresowy wzmacniacz sygnału WiFi. Urządzenie może pracować w zadanej przez użytkownika częstotliwości 2.4Ghz lub działać jako wzmacniacz sygnału WiFi 5Ghz. Taki sprzęt pozwala uzyskać wysokie prędkości (podobne do łącza przewodowego) i świetną stabilność. Wady to mniejszy zasięg niż 2.4Ghz.
Jaki wzmacniacz sygnału WiFi do światłowodów?
Korzystając z sieci światłowodowej, z pewnością chcesz maksymalnie wykorzystać jej potencjał. W takim wypadku warto zainwestować w wysokiej jakości wzmacniacz sygnału WiFi 5GHz, który zapewni stabilne połączenie dla wszystkich urządzeń w domu. Modele działające w zgodzie z nowym standardem WiFi 5 rozpoznasz po oznaczeniach AC 1900 (i wyżej). Dla przepustowości na poziomie WiFi 6 wybierz repeater AX 1500 lub lepszy.
Chcąc wybrać najlepszy wzmacniacz Wifi do szybkiego internetu trzeba zwrócić uwagę jeszcze na kwestię, związaną z ilością anten, zewnętrznych jak i tych wbudowanych. Ilość anten w najmocniejszych wzmacniaczach WiFi jest z reguły większa, to tak jak z rdzeniami w procesorze komputera, im więcej anten, tym więcej wzmacniacz sygnału Wifi jest w stanie obsłużyć operacji jednocześnie.
Warto zauważyć, że nie w każdym przypadku warto dopłacać za dodatkową antenę. Streaming filmów oraz muzyki, nie potrzebuje szybkiej wymiany informacji między urządzeniami, a jedynie dobrą antenę do odbierania sygnału, aby film odtwarzał się płynnie szczególnie przy lepszej jakości, gdzie duża część danych może być buforowana.
Kiedy zatem warto dołożyć starań przy wyborze najlepszego wzmacniacza WiFi? Dobry wzmacniacz WiFi przydaje się przy urządzeniach, które wykorzystują dwukierunkową transmisję danych, mowa tu oczywiście o komputerach, smartfonach, tabletach, dronach itp. załadowanie każdej strony w przeglądarce wymaga szybkiej wymiany danych między urządzeniem a wzmacniaczem WiFi, stąd odbieranie i wysyłanie informacji za pomocą jednej anteny z pewnością spowoduje, że załadowanie stron potrwa nieco dłużej. Sprawa ma się bardzo podobnie w przypadku gier komputerowych, gdzie wartość PING (opóźnienia w wymianie danych) ma kluczowe znaczenie dla rozgrywki. Warto pamiętać, że wzmacniacze WiFi bez gniazda RJ45 muszą komunikować się bezprzewodowo z routerem i urządzeniami WIFi w tym samym momencie, co jest głównym czynnikiem, który ma wpływ na opóźnienia.
Polecane wzmacniacze WiFi do Komputera i laptopa
Komputery to wielozadaniowe sprzęty, które wymagają szybkiego sprzętu albo duże dozy cierpliwości i czasu. Do wzmocnienia sygnału dla urządzeń mobilnych oraz tam, gdzie bezpośrednio nie można przeciągnąć kabla internetowego do laptopa, warto wykorzystać wzmacniacze sygnału WiFi z wejściem RJ45, do którego podłączamy kabel internetowy łącząc tym samym wzmacniacz bezpośrednio z routerem. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na wzmacniaczu gdyż ten z routerem może komunikować się przewodowo, a anteny służą tylko do wymiany danych z urządzeniami WiFi. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie gdyż, nie zawsze jest możliwość podłączenia nawet rankingowego wzmacniacza WiFi do routera przewodem.
Jaki wzmacniacz sygnału Wifi do drona?
Wzmacniacze sygnału WiFi montowane w dronach najczęściej pracują w standardzie 2.4GHz, dzięki czemu mają spory zasięg. Wykorzystując urządzenie do wzmocnienia sygnału, zmniejszasz ryzyko upadku drona. Warto kupować wzmacniacze, które mają duże anteny i pracują na standardzie co najmniej WiFi 4.
Jakie są standardy pracy bezprzewodowej dla sieci WiFi?
Sposób działania i wydajność sieci transmitujących dane, takich jak WiFi, wyznaczają określone standardy. Wraz z kolejnymi standardami, rośnie maksymalna możliwa szybkość transmisji. Decydując o tym, jaki wzmacniacz sygnału WiFi kupić, warto wziąć pod uwagę standard, w którym pracuje router.
Obecnie najczęściej wykorzystywane są 3 standardy pracy bezprzewodowej, które działają w częstotliwościach 2.4 oraz 5GHz:
- 802.11n z 2009 roku (WiFi 4). Maksymalna szybkość takiej sieci to 600 Mbps
- 802.11ac z 2014 roku, nazywane też WiFi 5. Zapewnia maksymalną transmisję danych na poziomie 1,3 Gbps
- 802.11ax z 2019 roku, czyli WiFi 6. To najszybszy standard, pozwalający na maksymalne 10-12 Gbps
Nawet jeśli wybierzesz najlepszy wzmacniacz sygnału WiFi, obsługujący standard 802.11ax, nie musisz się martwić o starsze urządzenia. Tego typu dwuzakresowy wzmacniacz sygnału WiFi z łatwością obsłuży nawet telefony, tablety lub laptopa poprzedniej generacji, udostępniając częstotliwość 2.4GHz.
Tryby pracy najlepszego wzmacniacza sygnału WiFi
Każdy wzmacniacz sygnału WiFi (repeater) w standardzie WiFi 4 i wyższym pracuje w swoim podstawowym trybie jako rangę extender. Oznacza to, że przechwytuje sygnał domowej sieci WiFi, wzmacnia jego siłę i tym samym rozszerza zasięg. Dzięki temu możesz wyeliminować w domu lub dużym mieszkaniu „martwe strefy”. Konfiguracja tego trybu jest bardzo prosta i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych kabli.
Tryb AP Client
Bardzo często wzmacniacze sygnału WiFi do gniazdka obsługują też tryb Access Point Client. W tym przypadku mogą one stanowić łącznik pomiędzy dwoma adapterami sieci WiFi. To rozwiązanie, możesz zastosować, gdy do jednej sieci chcesz podłączyć wielu użytkowników. Po włączeniu trybu Client Twój zewnętrzny wzmacniacz sygnału WiFi stanie się klientem bezprzewodowym dla innego AP.
Tryb mostu (bridge)
Trzecią opcją pozostaje tryb pracy jako bridge (WISP). Ta funkcja stosowana jest to tworzenia bezprzewodowych połączeń (mostów) między dwoma odrębnymi sieciami, które mają własne routery. Tryb bridge przydaje się też w sytuacji, gdy bezprzewodowy punkt dostępu jest tak daleko, że użycie kable Ethernet staje się niemożliwe lub nieopłacalne.
Łatwość obsługi wzmacniacza sygnału WiFi
Opinie o wzmacniaczach WiFi potwierdzają, że są to urządzenia niezwykle łatwe w konfiguracji i obsłudze. W tym celu zwykle wystarczy podłączyć wzmacniacz sygnału WiFi do gniazdka i poczekać, aż połączy się z dostępną siecią. O połączeniu poinformują odpowiednie diody. Reszta ustawień przebiega zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu — z poziomu przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji.
Przycisk WPS — najprostsza metoda konfiguracji
Najprostszy, a zarazem najwygodniejszy sposób na ustawienie wzmacniacza WiFi to wykorzystanie przycisku WPS. To bardzo prosty proces. Naciśnij przycisk WPS na routerze, a następnie przycisk WPS na zewnętrznym wzmacnianiu sygnału WiFi, który jest podłączony do zasilania. Dzięki temu urządzenia szybko się „odnajdą”, a sygnał domowego internetu od razu będzie wzmacniany i przekazywany dalej.
Konfiguracja wzmacniacza WiFi po kablu
Jeśli kupiłeś wzmacniacz sygnału WiFi po kablu, podłącz go do komputera kablem Ethernet. Następnie otwórz przeglądarkę internetową i wpisz adres podany w instrukcji obsługi. Na ekranie pojawią się kolejne etapy konfiguracji. Najczęściej wystarczy kliknąć przycisk „Podłącz do obecnej sieci” i gotowe!
Gdzie znaleźć najlepszy wzmacniacz sygnału WiFi?
Jeżeli zastanawiasz się, jaki wzmacniacz sygnału WiFi wybrać, możesz być zdziwiony różnymi rodzajami sprzętu i dostępnych opcji. W podjęciu rozsądnej decyzji pomoże przygotowany przez nas ranking wzmacniaczy sygnału WiFi. Zobacz, jakie urządzenia najlepiej spełniają swoją funkcję i przeczytaj poniższe opinie o wzmacniaczach WiFi, napisane przez aktywnych użytkowników. Dzięki przemyślanym zakupom internet w Twoim domu zawsze będzie szybki i stabilny.
Nie wiem po co jeszcze ktoś produkuje wzmacniacze wifi 2,4 Ghz. Przecież różnica w transferze jest mega duża, najszybszy i tak zawsze będzie ten wzmacniacz Wifi 5Ghz z rankingu!
Całe szczęście ktoś stworzył ranking wzmacniaczy WIFI, między modelami jednej marki można się pogubić, a co dopiero sprawdzać parametry każdego urządzenia na rynku i jeszcze się znać na tym XD
Uważam że najlepszą wskazówką, aby wybrać dla siebie najlepszy wzmacniacz wifi jest ilość anten, w końcu od tego zależy ile urządzeń może obsługiwać dobry wzmacniacz wifi
Lepiej sobie moim zdaniem wykuć kilka dziur w ścianie i poprowadzić kabel żeby podłączyć porządny router na półpiętrze, sprawdzić smartfonem, gdzie jest najsłabszy sygnał w domu i dokupić kilka wzmacniaczy do gniazdka, do tego polecam wzmacniacz sygnału wifi 600 mbps, gdzie gniazdo RJ45 można podłączyć do odbiornika.
Nawet dobry wzmacniacz sygnału WiFi nie sprawdzi się dobrze jak zostanie kiepsko umieszczony, jeżeli ktoś ma wszystkie gniazdka 230V za meblami to zostaje posłużyć się przedłużaczem
Nie wiem jak innym ale mi ten ranking pomógł wybrać najlepszy wzmacniacz sygnału wifi nie wydając przy tym za dużo, wystarczyły 3 dobre wzmacniacze z top 10 i wszystko śmiga.
Nie zawsze jest potrzebny najmocniejszy wzmacniacz sygnału WIfi, dlatego że te urządzenia względem routera się nie poruszają, stąd nie gubią sygnału tak jak smartfon. Czasami wystarczy sufit lub kilka ścian żeby smartfon przestał odbierać, w przypadku gier przez smartfon i konsolę, bez dobrego wzmacniacza wifi, który obsługuje wiele urządzeń jednocześnie nie ma szans na grę żeby kogoś nie wyrzuciło z rozgrywki.
Niedawno kupiłem z top wzmacniaczy Wifi Tp-Linka i powiem szczerze nie widzę sensu żeby do smart TV potrzeba było coś więcej