W niepewnych czasach energetycznych coraz więcej osób postanawia zabezpieczyć się w dodatkowy sposób przed przerwami w dostawie prądu. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w odpowiedni agregat prądotwórczy. Z pewnością w czasie zakupów zadasz sobie pytanie,co to jest agregat inwertorowy, i jaki agregat inwertorowy do domu będzie najlepszy w 2024 roku? Tutaj dowiesz się jakie są różnice między agregatem inwertorowym a zwykłym oraz jaki wybrać agregat inwertorowy, aby spełniał dobrze swoje zadanie.
Agregat prądotwórczy inwertorowy co to jest?
Agregat prądotwórczy inwertorowy wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, jest energooszczędny i cichy w trakcie pracy. Ranking agregatów prądotwórczych na 2024 to poradnik, dzięki któremu dowiesz się najważniejszych informacji na temat generatorów prądu. Dzięki agregatom prądotwórczym możliwe jest wygodne zasilanie między innymi laptopa, drobnych elektronarzędzi, czy innego rodzaju sprzętów gospodarstwa domowego.
Inwertorowy agregat do domu doskonale sprawdzi się w czasie przerw w dostawach energii elektrycznej, ale nie tylko. Jest doskonałym wyborem na wszelkiego rodzaju wycieczki i wypady za miasto, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony.
Co to jest agregat inwertorowy?
Agregat inwertorowy służy do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej i zasilania innych urządzeń elektrycznych. Cichy generator prądu do domu może stanowić bezpośrednie źródło energii elektrycznej lub funkcjonować jako element wspomagający zasilanie wszelkich urządzeń domowych. Parametry techniczne należy dopasować do potrzeb gospodarstwa domowego i ogólnych oczekiwań dotyczących urządzenia.
Najlepszy agregat prądotwórczy inwertorowy – Ranking wrzesień 2024
Agregat prądotwórczy inwertorowy – zasada działania
Agregaty typu inwertorowego działają trochę inaczej niż agregaty o konstrukcji ramowej. Zasadniczą różnicą jest brak koła zamachowego, jak również znacznie bardziej zaawansowana technologia, która opiera swoje działanie na tak zwanej wygładzonej sinusoidzie.
W budowie należy wyróżnić silnik spalinowy, prądnicę, jak również wiele elementów kontrolnych i pomocniczych. Przykład: wyłącznik przeciążeniowy, tłumik, układ sterowania, przyłącza i gniazda. Jednak jednym z najbardziej istotnych elementów agregatu jest falownik, czyli inwerter. To właśnie dzięki niemu inicjowana jest produkcja wysokiej jakości, czystej energii elektrycznej, która w dalszym etapie zamieniana jest na prąd stały. Zdecydowana większość cichych agregatów prądotwórczych do domu wyposażonych została w regulator napięcia AVR. Tego typu regulatory dają możliwość utrzymania przez wytwarzaną energię elektryczną, napięcia na stałym poziomie, uniezależniając to od zmiany obrotów silnika.
Agregat inwertorowy 3 fazowy – czyli jaki?
Najczęściej popełnianym błędem jest zakup generatora o jak największej mocy, aby mógł zasilać jak najwięcej urządzeń. Jednak zapomina się wziąć pod uwagę fakt, czy jest to generator jednofazowy, czy trójfazowy. Agregat inwertorowy trójfazowy wyposażony jest w prądnicę trójfazową, która niezbędna jest do zasilania odbiorników nastawionych do odbioru mocy trójfazowej. Odbiorniki tego rodzaju mają 5-bolcowe wtyczki (3 fazy, neutralny – N, ochrona – PE) w odróżnieniu od odbiorników jednofazowych, które mają 3-bolcowe wtyczki (faza, neutralny – N, ochrona – PE).
Odbiorniki trójfazowe potrzebują znacznie więcej mocy w trakcie uruchamiania w przeciwieństwie do odbiorników jednofazowych. Przykładami tego rodzaju odbiorników są kompresory, narzędzia przemysłowe, urządzenia do robót drogowych, czy pompy wysokociśnieniowe.
Agregat prądotwórczy inwertorowy a zwykły – różnice
Ranking agregatów prądotwórczych – który rodzaj agregatu lepszy? Inwertorowy agregat do domu jest znacznie mniejszy i lżejszy w porównaniu do zwykłego agregatora. To jaki rodzaj agregatu sprawdzi się najlepiej zależy w głównej mierze od indywidualnego zapotrzebowania. Jeśli potrzebny jest mobilny agregator, który nie sprawi problemów z transportem i będzie dobry niezależnie od miejsca eksploatacji, najlepiej będzie zaopatrzyć się w agregat inwertorowy.
Agregat inwertorowy wyróżnia się również bardzo cichą pracą i w przeciwieństwie do zwykłych agregatorów doskonale sprawdzą się przy zasilaniu nawet bardzo czułych na zmianę napięcia urządzeń, na przykład komputerów. Zwykłe agregatory zalecane są w przypadku zasilania urządzeń, które są odporne na skoki prądowe, jak na przykład kosiarki. Cichy generator prądu do domu, czyli agregat inwertorowy, to doskonały wybór na zabezpieczenie domu przed przerwami energii elektrycznej.
Agregat inwertorowy różni się od zwykłego technologią działania. Technologia inwertera jest dużo sprawniejsza i lepiej sprawdza się w trudnych warunkach, bez niepotrzebnych skoków napięcia.
Agregat inwertorowy to stosunkowo duża moc w kompaktowym wydaniu. Jednak ostateczna decyzja powinna być uzależniona przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. W przypadku jednorodzinnego domku, ograniczając się do najbardziej potrzebnych urządzeń, wystarczy agregat o mocy około 5kW. Agregat inwertorowy 2kw, sprawdzi się natomiast do zasilenia kilku żarówek i telewizora.
Zalety i wady agregatów inwertorowych
Niewątpliwą zaletą cichych agregatów prądotwórczych do domu jest fakt, że produkowana energia elektryczna posiada optymalne napięcie oraz częstotliwość, która jest niezależna od ilości podłączonych urządzeń. W praktyce oznacza to, że silnik inwertorowy samodzielnie reguluje swoje obroty pod względem aktualnie zasilanego urządzenia. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo oszczędną pracę, co ma ogromne znaczenie przy dłuższej eksploatacji.
Agregat inwertorowy w każdym momencie pracy urządzenia dostosowuje pobór paliwa do aktualnego zapotrzebowania. Jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie oraz ma neutralny wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo agregaty inwertorowe emitują znacznie mniej zanieczyszczeń do środowiska.
Eksploatacja silnika, jak również pozostałych podzespołów jest znacznie mniejsza w porównaniu do zwykłego agregatu. Dobór odpowiedniego agregatu to wbrew pozorom nie jest łatwy temat. Szeroki wybór, ogrom możliwości technicznych, może przysporzyć bólu głowy.
Jedyną wadą agregatów inwertorowych może być fakt niedopasowania mocy wybranego modelu do potrzeb. W przypadku konieczności zasilania dużej ilości sprzętów, przez długi czas, zdecydowanie lepiej postawić na tradycyjny agregat. Należy również zwrócić uwagę na liczne chińskie podróbki, które AVR (z ang. Automatic Voltage Regulation) to system automatycznej regulacji napięcia) mają zazwyczaj wyłącznie w nazwie. Porządne agregatory są zazwyczaj kilkukrotnie droższe niż chińskie podróbki, które finalnie i tak lądują w koszu, bo nie spełniają swojego zadania.
Zastosowanie agregatów inwertorowych
Inwertorowy agregat do domu to urządzenie w pełni kompaktowe. Dzięki temu bez większych problemów można przemieszczać się z nim według potrzeb. Przenośny agregat prądotwórczy doskonale sprawdzi się nie tylko w domu, ale i przykładowo na działce, czy polu namiotowym oraz campingu.
Gdzie jeszcze sprawdzi się agregat inwertorowy?
- w czasie zabaw plenerowych;
- w warsztacie ‒ tak samo profesjonalnym, jak i amatorskim;
- w domu i mieszkaniu prywatnym ‒ na wypadek niezapowiedzianych przerw w dostawie energii elektrycznej;
- w kamperach i przyczepach campingowych;
- w gabinetach lekarskich i instytucjach medycznych ‒ do zasilania sprzętu medycznego;
- w biurze lub firmie ‒ w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej;
- na placu budowy;
- w domkach letniskowych;
- w kotłowniach i piwnicach;
Ranking agregatów prądotwórczych – jaki wybrać do warunków domowych
Agregat prądotwórczy do zasilania domu powinien być maksymalnie dostosowany do aktualnych potrzeb.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli agregatów, dlatego warto wybrać taki model, który będzie w 100% spełniał oczekiwania. Przede wszystkim należy przeanalizować dane techniczne dotyczące urządzenia i jego mocy. Po ustaleniu priorytetów wybór stanie się znacznie łatwiejszy. Ranking agregatów inwertorowych w 2024, ułatwia wybrać najbardziej odpowiedni model.
Moc – należy pamiętać, że wspólna moc urządzeń podłączonych do agregatora nie może być większa niż moc znamionowa. Moc znamionowa powinna być o około 20% większa niż moc wszystkich podłączonych urządzeń. Obliczanie potencjalnego obciążenia jest podstawową kwestią jeśli chodzi o skuteczny wybór generatora prądu. Zapotrzebowanie na moc rośnie szybko i bardzo często jest nieoszacowane.
- Pobór paliwa – im mniejsze zużycie paliwa, tym dłuższy czas pracy urządzenia, a co za tym idzie, mniejsze koszty eksploatacji.
- Pojemność zbiornika na paliwo – najbardziej ekonomiczny jest zakup agregatora, który ma większy zbiornik na paliwo. Dzięki temu praca maszyny będzie znacznie dłuższa i nie będzie konieczności robienia częstych przerw na uzupełnienie paliwa.
- Czas pracy na jednym zbiorniku – ma bezpośredni związek z pojemnością zbiornika na paliwo. Im większy pojemnik, tym czas pracy będzie się wydłużał.
- Dodatkowe funkcje – warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, jak na przykład czujnik niskiego poziomu paliwa. Tego typu udogodnienia, znacznie ułatwiają eksploatację agregatu.
Agregat inwertorowy cena zależna od mocy
Cichy generator prądu do domu – od czego zależy cena ostateczna? Ostateczna cena agregatu inwertorowego uzależniona jest w głównej mierze od jego parametrów technicznych. Im większa moc i pojemniejszy zbiornik na paliwo, tym agregat będzie droższy.
Oczywiście cena jest również uzależniona od wyboru producenta. Agregaty pochodzące ze sprawdzonego źródła, wyprodukowane przez światowych producentów, są zazwyczaj sporo droższe niż agregaty mniej znanych firm. Jednak często nazwa firmy idzie w parze z jakością oferowanego sprzętu, a przede wszystkim jego trwałością.
Dobry agregat prądotwórczy do domu, czy dobry agregat prądotwórczy na balkon od światowych producentów to gwarancja bezpieczeństwa i niezawodności. Z myślą o tym powstał ranking agregatów inwertorowych, który wskaże aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu. Rynek agregatów w ostatnim czasie bardzo się rozwinął, dlatego jeszcze bardziej istotne jest odnalezienie TOP 10 najlepszych modeli agregatów, z których łatwiej wybrać odpowiedni model. Agregaty inwertorowe dostępne są w szerokim przedziale cenowym, zakupić można zarówno urządzenia za 1000, jaki i za 5000 zł. W rankingu agregatów inwertorowych na rok 2024, każdy znajdzie coś dla siebie i swoich potrzeb.
Niska cena może okazać się kusząca, jednak sam agregator nie koniecznie sprawdzi się w domowych warunkach. Warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników, dzięki czemu zmniejszy się szansa na nieudany zakup.
Najczęściej występujące pytania na temat agregatów prądotwórczych inwertorowych:
Jaki Agregat prądotwórczy na działkę?
Na działce doskonale sprawdzi się przenośny agregat inwertorowy, który wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dzięki czemu w łatwy sposób można dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb.
Jaki olej do agregatu prądotwórczego?
Do agregatów prądotwórczych najczęściej poleca się oleje 10W30, 10W40, a także 15W40. Są to oleje uniwersalne, dlatego sprawdzą się również przy silnikach wysokoprężnych, a także typowo benzynowych z rozruchem elektrycznym.
Ile pali Agregat prądotwórczy inwertorowy?
Spalanie agregatów inwertorowych jest zależne od kontentego modelu i zawsze podane jest w specyfikacji technicznej. Uśrednione dane podają zużycie paliwa: 0,5 l na godzinę dla mocy do 1 kW, 1-2 l na godzinę dla mocy 2-4 kW oraz 2-3,5 l na godzinę dla mocy 5-6 kW.