Najlepszy rower elektryczny – ranking 2024

Rowery elektryczne stają się coraz bardziej popularnym środkiem transportu, wypełniając coraz większe miejsce na rynku jednośladów, kosztem ich klasycznych odpowiedników. Jak działają takie rowery? Jaki rower elektryczny kupić? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Czym charakteryzują się rowery dla poszczególnych odbiorców? Który rodzaj rowerów elektrycznych najbardziej nadaje się do rehabilitacji? Na te i wiele innych pytań, odpowie poniższy ranking z najlepszymi jednośladami w 2024.

Rower z napędem elektrycznym – jak działa?

Przed sprawdzeniem rankingu rowerów elektrycznych warto zainteresować się mechaniką jego działania. Na pierwszy rzut oka nie różni się on niczym od klasycznego jednośladu – jest zbudowany ze standardowych części takich jak pedały, siodełko, koła, łańcuch, rama, kierownica czy hamulce. Elementami, które wyróżniają dwukołowce elektryczne są akumulator, kontroler oraz napęd elektryczny do roweru.

Jak działa rower elektryczny? Silnik napędzany energią z akumulatora oraz siłą mięśni użytkownika, znacznie zmniejsza opór w pedałowaniu, co bardzo ułatwia jazdę. Cały proces rozruchu i działania silnika rozpoczyna się w momencie nacisku na pedały i trwa, dopóki rowerzysta pedałuje. Rzecz jasna, cały mechanizm można wyłączyć w dowolnym momencie i jechać jak na klasycznym trój/dwukołowcu.

Wszystko jest najczęściej standardem dla producentów rowerów elektrycznych, zarówno tych produkowanych za granicą, jak i polskich rowerów elektrycznych.

Rower ze wspomaganiem elektrycznym – budowa i parametry

Bardzo ważnym punktem w doborze odpowiedniego sprzętu, który należy uwzględnić przeglądając ranking rowerów elektronicznych są parametry elementów, wyróżnionych w poprzednim akapicie – silnika, kontrolera oraz akumulatora.

Silnik elektryczny do roweru jest głównym źródłem generowania mocy i tym samym prędkości, a więc czyni z jednośladu, rower elektryczny. W rankingach rowerów elektrycznych, są to zwykle konstrukcje bardzo oszczędne i rzadko ulegające awariom, zwane silnikami bezszczotkowymi. Dzięki zredukowanemu użyciu prądu z baterii, zasięg roweru elektrycznego na jednej naładowanej baterii zwiększa się z 20-30 do nawet 40-60 kilometrów. Maksymalna prędkość roweru, który jest napędzany silnikiem elektrycznym jest regulowana przez prawo Unii Europejskiej i wynosi 25 km/h. Napędy elektryczne do rowerów mają zwykle moc od 250 do 500 Wat, na rynku można znaleźć nawet i 1000 Watowe dwukołowce, które stanowią najszybsze rowery elektryczne, dostępne w ofertach sklepów.

Baterie do roweru elektrycznego to główne źródło energii dla całej konstrukcji. Najczęściej spotykanym rodzajem baterii w rankingach rowerów elektrycznych jest akumulator litowo-jonowy, czyli taki, który można spotkać chociażby w smartfonach. Zwykle są one dostępne w dwóch wariantach: 36V oraz 24V, choć można znaleźć też inne warianty, jak chociażby 48V. Wymianę baterii, zaleca się zwykle po 500-600 ładowaniach do pełna.

Kontroler roweru elektrycznego jest mózgiem całej konstrukcji – odpowiada za przesyłanie energii elektrycznej z baterii do silnika oraz kontrolę pracy drugiego elementu. Komputer rejestruje zachowanie rowerzysty i automatycznie rozpoczyna pracę całego układu oraz dbając o wyłączenie go w momencie zaprzestania pedałowania. Inteligentne wspomaganie pracy użytkownika stanowi integralny punkt całego układu, przez co do niewielkiego zwykle pudełka, prowadzi wiele przewodów.

Rzecz jasna, zakupiony sprzęt powinien być wyposażony w odpowiednią ładowarkę do roweru elektronicznego, instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Niektóre modele odznaczają się również specyficznymi kołami elektrycznymi do rowerów, które zamontowane są zwykle w najszybszych rowerach elektrycznych głównie ze względu na obciążenie konstrukcji dwukołowca.

Rower elektryczny ranking kwiecień 2024

Rower elektryczny damski – czym się charakteryzuje?

Po zapoznaniu się z podstawowymi parametrami, następnym kryterium, którym należy się kierować przy przeglądaniu różnych modeli jednośladów w rankingach rowerów elektrycznych jest jego potencjalny użytkownik. Różne przeznaczenie dwukołowców znacznie odróżnia je od siebie.

Czym wyróżniają się dobre rowery elektryczne dla kobiet? Po pierwsze, dostosowane są one do budowy ciała płci pięknej, która znacząco różni się od budowy ciała mężczyzny, co przekłada się głównie na wysokość ramy oraz wagę roweru.

Pierwszy element powinien wyróżniać się nieco niższym położeniem niż w przypadku rowerów męskich, co zdecydowanie poprawia komfort jazdy oraz wsiadanie i zsiadanie z pojazdu. Damski rower elektryczny powinien być też lekki, co w połączeniu z silnikiem sprawi, że pedałowanie będzie niesamowicie lekkie. Niska waga znacznie zwiększy też kontrolę nad jednośladem.

Istotny jest również rozmiar opon, choć to sprawa bardziej indywidualna. Koła elektryczne do rowerów, które są standardem wśród najpopularniejszych modeli występują w rozmiarach 26”, 27” i 28,5”, choć oczywiście w ofertach sklepów z rowerami elektrycznymi znaleźć można wiele innych konfiguracji. Ostatnim i równie ważnym elementem jest jego estetyka, co jest sprawą całkowicie indywidualną, choć niemniej ważną. Rzadko kto, bez względu na to czy jest to kobieta czy mężczyzna, zdecyduje się na zakup nawet najlepszego roweru elektrycznego o złym (wg. indywidualnego gustu) wyglądzie.

Ranking rowerów elektrycznych damskich – 2024

Rower Górski elektryczny, czyli rower elektryczny MTB

Ten typ rowerów elektrycznych posiada specjalnie stworzoną ramę, która dzięki montażu główki pod specjalnym kątem, umożliwia pokonanie najbardziej ekstremalnych tras i wzniesień. Rowery MTB elektryczne charakteryzują się również dużą wielkością kół, które w rankingach rowerów elektrycznych zaczynają się zwykle od rozmiaru 27 cali, a kończy na 29 calach. Silnik w tego typu pojazdach jest zamontowany w centralnej części konstrukcji.

Ranking rowerów elektrycznych MTB – 2024

Rowery elektryczne trekkingowe

Jednoślady crossowe charakteryzują się bardzo dużą elastycznością w długości trasy, którą można na nich pokonać – idealnie nadają się zarówno krótkich przejażdżek (zwłaszcza modele rowerów trekkingowych miejskich), jak i w dłuższej podróży, nawet w miejsca pozbawione drogi dojazdu z nawierzchnią asfaltową. W odróżnieniu do rowerów elektrycznych MTB, ich trekkingowe odpowiedniki mają silnik umieszczony w tylnej lub środkowej części pojazdu.

Oczywiście, wyposażone są one w dodatki, charakterystyczne dla tego rodzaju rowerów – bagażnik, stopkę, chwyty ergonomiczne czy lusterka.

Rower elektryczny miejski alternatywą dla komunikacji zbiorowej i samochodu?

Szczególną grupą rankingów rowerów elektrycznych są te, które wyróżniają modele przeznaczone do jazdy po mieście. Odznaczają się one zwykle wyprofilowanymi kierownicami, które w połączeniu z ramą (zwykle wykonane z aluminium do tego, by obniżyć wagę rowerów) sprawiają, że użytkownik przyjmuje pozycję wyprostowaną, co zwiększa komfort użytkowania sprzętu.

Wyposażony jest on zwykle w bagażnik, w którym producenci rowerów elektrycznych ukrywają często akumulator, przez co wygląd roweru elektrycznego jest niemal identyczny jak jego klasycznych odpowiedników. Posiada on również przerzutki oraz hamulce.

Dobre rowery elektryczne miejskie posiadają również dodatkowe wyposażenie – błotniki, osłony na łańcuchach i hamulcach oraz odpowiednie oświetlenie, gwarantujące bezpieczeństwo poruszania się po zmroku.

Rower elektryczny składany – najlepszy przyjaciel podróżnika?

Są to głównie małe i lekkie rowery elektryczne, które w bardzo łatwy sposób można złożyć, co sprawia, że najważniejszą cechą charakterystyczną tego typu jednośladów jest ich kompaktowość – bez problemu można zmieścić je w bagażniku, camperze, bagażu w podróż autobusem. Dzięki temu są idealnym środkiem transportu, który można zabrać ze sobą na wakacje, nie dodając wiele wagi do bagażu.

Koła tych rowerów są zwykle przystosowane do ich rozmiaru – nie przekraczają 22 cali. Są bardziej zwrotne i łatwe w kontroli, a silnik umieszczony jest w tylnej części dwukołowca. Bardzo często dobre rowery elektryczne składane, wyposażone są w najpopularniejszy typ baterii, czyli litowo-jonowe, co znacznie zmniejsza wagę całego roweru.

Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, dla osób, które przy pomocy komunikacji zbiorowej czy samochodu muszą dojechać do obrzeży miasta, a dalej chcą przesiąść się na rower. Dzięki temu w bardzo łatwy i szybki sposób można dojechać do punktu docelowego, oczywiście omijając korki, których w normalnych warunkach nie sposób byłoby uniknąć. Jakie charakterystyczne elementy posiadają rowery elektroniczne składane? O tym w dalszej części artykułu.

Rower elektryczny dla seniora – na jakie szczegóły zwrócić uwagę?

Modele występujące w rankingach rowerów elektrycznych dla seniorów są wybierane głównie ze względu na wysoki komfort w trzech kategoriach – ułatwione korzystanie, odpowiednia wielkość roweru oraz konstrukcja i amortyzacja siodełka.

Pierwsza kategoria powinna wyróżniać się, podobnie jak w przypadku rowerów elektrycznych dla kobiet ułatwionym wsiadaniem i zsiadaniem z jednośladu, przez co dobre rowery elektryczne dla seniorów to te, które posiadają nieco obniżoną ramę. Warto pamiętać, że użytkowanie powinno być jak najbardziej wygodne, aby z ruchu płynęło więcej korzyści niż szkód.

Odnosi się to zarówno do ułatwień korzystania z roweru elektrycznego, jak i doboru indywidualnej, odpowiedniej dla użytkownika wielkości roweru. Zbyt duży i ciężki jednoślad przyniesie większe szkody dla zdrowia podczas użytkowania, niż mogłoby się wydawać. Do tego niewygodna eksploatacja może zrazić osobę starszą do jakiegokolwiek ruchu w przyszłości.

Ostatnia kategoria jest równie istotna jak poprzednia. Najlepsze rowery elektryczne dla seniorów charakteryzują się bardzo dobrą amortyzacją siodełka, co eliminuje możliwość powstania problemów z kręgosłupem, wywołanych wstrząsami pojazdu podczas podróży, np. po żwirze lub kostce brukowej.

Jak najczęściej wykorzystuje się trójkołowe rowery elektryczne?

Mimo, że nie jest to najbardziej popularny model, trójkołowce są bardzo popularne wśród rankingów rowerów elektrycznych przeznaczonych do rehabilitacji, wzmocnieniu organizmu czy po prostu pojazdów dla osób, które mają problemy zdrowotne. Dodatkowe koło w znaczny sposób ułatwia poruszanie się po różnego rodzaju terenie.

W połączeniu z całym mechanicznym napędowym sprawia to, że nawet osoby o przewlekłych schorzeniach czy braku kondycji fizycznej, mogą korzystać z tego rodzaju transportu jako swojego nominalnego pojazdu. W znacznym stopniu ułatwia życie osobom starszym lub chorym, nieposiadającym prawa jazdy – osoba taka staje się o wiele bardziej samodzielna.

Specyficznym rodzajem trójkołowych rowerów z napędem elektrycznym są te, bezpośrednio związane z rehabilitacją. Poza typową dla tego typu pojazdów budową, posiadają specyficzne fotele, które bardzo podnoszą komfort użytkowania sprzętu. W zależności od potrzeb, wyposażone są też w inne, specyficzne dla leczonego schorzenia elementy. Są to jednak jedne z najdroższych rowerów elektrycznych dostępnych na rynku.

Najczęściej zadawane pytania o rower elektryczny:

Ile kosztuje rower elektryczny?

W zależności od parametrów technicznych, specyfiki roweru, przeznaczenia oraz indywidualnych potrzeb, dobry rower elektryczny można kupić w cenie jego świetnego, ale klasycznego odpowiednika. Ceny rowerów elektrycznych z lepszej półki, wahają się od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych. Tanie rowery elektryczne można kupić już za około dwa tysiące złotych.

Ile waży rower elektryczny?

Standardową wagą rowerów elektrycznych są 24 kilogramy, choć bardzo często w ofertach sklepów z rowerami elektrycznymi można znaleźć inne – zarówno lżejsze, jak i cięższe modele.

Jaką moc mają rowery elektryczne?

Najczęściej spotykane są modele, które posiadają silniki o mocy od 250 do 500 Wat, jednakże istnieją również inne warianty, jak chociażby 600, 800, a nawet 1000 Wat.

Polecane rowery elektryczne w 2024

Dodaj opinie