Nowy procesor dla smartfonów SM8475 – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1+

Ósma generacja Snapdragona szykuje się bardzo ciekawie, większa moc, lepsza wydajność, doskonała energooszczędność, ale nie dla USA, które nałożyły sankcje obejmujące urządzenia z transmisją danych 5G.

Co nowego w nowych procesorach Snapdragon?

Nowy układ od Samsunga bazować ma na 4-nm litografii, podobnie jak wersja z zeszłego roku bez plusa. To, co się zmienia to moc ośmiu rdzeni Kryo (Arm v9), która podzielona jest na trzy sekcje:

  • Najmocniejszy rdzeń – Cortex-X2 o taktowaniu 3,0 Ghz
  • Trzy rdzenie Cortex – A710 o wydajności 2,5 Ghz
  • Cztery rdzenie Cortex – A510 o taktowaniu 1,8 Ghz
SM8475 - Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
SM8475 – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1

Ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 8 Gen 1+ ma osiągać wyniki lepsze pod względem mocy o 20% oraz zużywać mniej prądu o 30% niż poprzednia generacja procesora od firmy Qualcomm. Ponadto możliwości smartfonów wzrosną dzięki 18- bitowemu procesorze sygnałowym – Spectra, który w nowym układzie ma obsługiwać aparat o rozdzielczości nawet 200 MP.

Nowy procesor będzie obsługiwać także nagrywanie filmów nawet w 8K HDR10+ przy zachowaniu 120 kl/s. nie zabraknie także Bluetooth 5.2 wraz z Wi-Fi 6E oraz sieci 5G umożliwiającej transmisję danych do 10 Gbps.

SM8475 - Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 plus
SM8475 – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 plus

Znane problemy, które zostają

Układ Snapdragon 8 Gen 1 mimo lepszych parametrów, nadal będzie dość mocno się nagrzewać, co znane jest użytkownikom już wcześniejszych wersji.

Jakie telefony dostaną nowy procesor?

Najbardziej zainteresowani nowym procesorem są: Black Shark, Honor, iQOO, Motorola, Nubia, OnePlus, OPPO, realme, Redmi, SHARP, Sony, vivo, Xiaomi i ZTE. Xiaomi już zapowiedziało 12 generację telefonu z opisywanym procesorem, Motorola nie pozostawiła złudzeń, zapowiadając tym samym konkurencyjny model – Edge X30 z premierą jeszcze w tym roku. Podobnie Realme GT2 Pro ma być wyposażone w najnowszy procesor.

SM8475 - Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 plus zmiany
SM8475 – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 plus zmiany

Najszybszy telefon w 2022 roku

Zeszłoroczny układ obliczeniowy od Qualcomm jest na chwilę obecną najmocniejszym procesorem, który obsługuje 5G. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku Qualcomm w kwestii wydajności ustępuje miejsca konkurencji — MediaTek z procesorem – Dimensity 9000 (4 nm TSMC), które osiągają wyniki o 26,7% lepsze w kwestii zarządzania energią niż Snapdragon. W praktyce jednak okaże się, jak producenci wykorzystają moc nowych procesorów.

Dodaj opinie