Nintendo Switch – co to za konsola i w co warto na niej zagrać?

Pierwsza wersja Nintendo Switch miała swoją premierę w 2017 roku i od tego czasu sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy tego urządzenia. Jakie są wersje tej japońskiej konsoli i co znajdziesz w bogatej bibliotece gier? Na te i inne pytania otrzymasz odpowiedzi w tym artykule. Sprawdź!

Nintendo Switch – jakie są rodzaje tej konsoli?

Nintendo Switch v2

Klasyczna wersja Nintendo Switch jest konsolą hybrydową. Można więc używać jej w trybie przenośnym lub stołowym, a oprócz tego z łatwością podłączysz ją do telewizora, umieszczając urządzenie w stacji dokującej. Wówczas wystarczy wyciągnąć kontrolery – Joy-Cony i stają się one Twoimi odrębnymi padami. Dzięki temu możesz się cieszyć także rozrywką w trybie multiplayer.

Nintendo Switch OLED

Czym się charakteryzuje Nintendo Switch OLED? Jest to udoskonalona wersja standardowego modelu. Jak sama nazwa wskazuje, skupiono się tu przede wszystkim na wyświetlaczu, a ten zapewnia duży kontrast, jeszcze lepszą wyrazistość obrazu oraz głębokie kolory. Sam ekran ma tu też 7 cali, podczas gdy w zwykłej wersji jest to 6,2 cala. Zwiększono również moc głośników oraz dodano port LAN.

Nintendo Switch Lite

Chcesz mieć konsolę, ale nie zależy Ci na podłączaniu jej do telewizora? Postaw na bardziej budżetową wersję Lite, która oferuje sam tryb przenośny. Nintendo Switch Lite jest dobrym rozwiązaniem, jeśli lubisz grać w gry w podróży czy na wakacjach. Ma on bowiem najmniejszy ekran, a jego bateria wytrzymuje najdłużej z wszystkich wersji.

Biblioteka gier na Nintendo Switch

Jakie gry kupić na konkretne rodzaje Nintendo Switch? W przypadku v2 oraz OLED dostępna jest pełna biblioteka gier w wersjach pudełkowych oraz cyfrowych na Nintendo eShop. Jeśli masz Nintendo Switch Lite, sprawdzaj oznaczenia i wybieraj tytuły, które nadają się do grania w trybie przenośnym.

Gry na Nintendo Switch

Poniżej przedstawiamy klasyczne produkcje, które każdy fan japońskiej konsoli powinien znać. Sprawdź, w jakie gry na Nintendo Switch warto zagrać.

Super Mario Odyssey

Jeśli jesteś fanem gamingu, z pewnością kojarzysz wąsatego hydraulika Mario, który w każdej kolejnej odsłonie ratuje księżniczkę Peach – przeważnie z rąk Bowsera. W Super Mario Odyssey jest nie inaczej. Nowością jest natomiast wersja 3D, a kolejne światy są zdecydowanie bardziej rozbudowane niż w przypadku klasycznych platformówek. Pomocnikiem Mario staje się tu… czapka Cappy. Działa ona na zasadzie przejmowania ciał i właściwości niektórych postaci, poprzez rzucenie w nie nakryciem głowy. Dostępny jest tu także tryb dwuosobowy, w którym jeden z graczy steruje Cappy’m.

Na uwagę zasługuje także design poszczególnych poziomów. Każdy z nich stworzono w innym klimacie i zastosowano charakterystyczne mechanik. Znajdzie się tu też coś dla fanów starych Mario. Co jakiś czas można przejść fragmenty plansz w klasycznym 2D. Cała rozgrywka jest stosunkowo długa, ponieważ aby ją ukończyć potrzeba kilkunastu godzin, ale jeśli chcesz zebrać wszystko, konieczne będzie poświęcenie większej ilości czasu.

Luigi’s Mansion 3

W uniwersum wąsatego hydraulika jest także jego brat – Luigi, który również dostał od twórców Nintendo swoją własną produkcję. Szukasz czegoś, w co zagrasz z kimś bliskim? Luigi’s Mansion 3 to wciągająca gra, która najlepiej sprawdza się w dwuosobowym trybie kooperacji. Jeden z graczy wciela się w tytułowego bohatera, a drugi w galaretowatego klona Gooigiego. Wspólnie przemierzają oni piętra wielkiego hotelu, aby odnaleźć i uratować swoich przyjaciół z rąk duchów… o ile duchy mogą mieć ręce.

Każde z pięter budynku zbudowane jest w wyjątkowy sposób, a ich tematyka to zarówno centrum fitness czy ogród, jak i zamek oraz plan filmowy. Bardzo dobrze wypada tu aspekt współpracy, ponieważ obie postaci mają nieco inne możliwości i umiejętności. Na przykład zielony klon ma mniejszą odporność i nie może dotykać wody, ale za to potrafi przechodzić przez kratki czy wchodzić do rur.

W tej grze również stworzono sporo nowych mechanik, dlatego kiedy opanujesz sterowanie, rozrywka stanie się bardzo przyjemna, a przy tym nie będzie nudna.

Animal Crossing: New Horizons

Każdy posiadacz Switcha z pewnością słyszał kiedyś o grze Animal Crossing: New Horizons. Jest to spokojna gra zarówno dla młodszych, jak i starszych gamerów. Na początku tworzysz swoją postać i trafiasz na niezamieszkałą wyspę. Realizujesz tam zadania zlecone przez właściciela sklepu Toma Nooka, stopniowo rozbudowując i upiększając swój dom i całą okolicę. Z biegiem czasu mogą wprowadzać się do Ciebie także nowi mieszkańcy, z którymi wchodzisz w interakcje, wymieniasz się przedmiotami i spędzasz czas.

Animal Crossing rozgrywa się w czasie rzeczywistym, dlatego zmieniają się tam pory roku czy dnia i nocy. Gra zachęca do wielu aktywności, takich jak łowienie ryb, sadzenie drzew czy warzyw, a także łapanie i kolekcjonowanie owadów. Jeśli chcesz, za specjalną walutę kupisz ubrania dla swojej postaci i nadasz jej niepowtarzalnego charakteru. W ciągu roku na wyspie odbywają się różne wydarzenia oraz obchody świąt. Jest to więc spore urozmaicenie codziennej rozgrywki.

Dodaj opinie