Koniec z Google Pay! Czas na Cyfrowy Google Wallet

Google stara się odpowiadać jak zwykle na potrzeby użytkowników i podążać za trendami. Tym razem zaprezentowano Google Wallet, który ma wyjść spoza dotychczasowych ram dostępnej aplikacji do płacenia w sieci – Google Pay. Co ważne, cyfrowy portfel ma być dostępny już tego lata w sklepie Play.

Cyfrowy świat w jednym portfelu

Aktualnie aplikacja od Google umożliwia płatności w wielu popularnych serwisach, jakby tego było mało funkcjonalność ta zostanie rozszerzona o możliwość przechowywania cyfrowych dokumentów. W ostatnich miesiącach można było obserwować postęp jakiego rożne kraje dokonały, w kwestii cyfrowych paszportów, dowodów osobistych i innych istotnych dokumentów. Google wierzy, że tym sposobem coraz więcej krajów, a tym samym użytkowników, dołączy do cyfrowej koncepcji.

Bezpieczeństwo portfela od Google

Fizyczne dokumenty można zgubić, stracić w wyniku kradzieży lub jakiegoś wypadku, można je także łatwo uszkodzić, czy cyfrowe dokumenty będą gwarantować anonimowość i bezpieczeństwo? Zebranie danych wrażliwych w jednym miejscu może wydawać się ryzykownym pomysłem. Google jest zupełnie innego zdania, zaprezentowali funkcję, którą zajmują się algorytmy ochrony oraz przechowywania danych. Mechanizmy ochrony dotyczą szyfrowania end-to-end, bezpiecznej enklawy oraz opcji oczyszczania tożsamości wśród usług Google. Płatność typu PayPass ma odbywać się ponadto na zasadzie takiej jak zwykłą kartą, gdzie numery są konwertowane do postaci wirtualnej karty.

Dodatkowe możliwości Google Wallet

W ofercie Google nie zabrakło również cyfrowych kart szczepień czy podróży, które mają być dostępne w trybie offline. To jeszcze nie koniec możliwości nowego cyfrowego portfela. Zdecydowanie wyróżnia się tu możliwość obsługi cyfrowych kluczyków samochodowych, ma to być jednak uwarunkowanie konkretnymi markami pojazdów. Jak łatwo domyślić, aby portfel stał się użyteczny musi być poręczny, z tego właśnie względu Google Wallet ma być udostępniony do urządzeń z oprogramowaniem WearOS, Pixel Watch, ale z ograniczeniem funkcjonalności do płatności zbliżeniowych. Smartwatch łatwiej zgubić, być może taka decyzja Google jest uzasadniona, tym bardziej, że urządzenia na rękę nie mają zaawansowanych systemów zabezpieczeń w odróżnieniu od smartfonów.

Dodaj opinie