E-sport jako sposób na życie. Ile można zarobić grając w gry?

Czy można robić w życiu to, co się lubi i zarabiać przy okazji duże pieniądze? Okazuje się, że tak. Wystarczy zostać profesjonalnym graczem e-sportowym. Ile można zainkasować na graniu w gry? Jakie tytuły przynoszą największe dochody? Kto jest najlepiej zarabiającym graczem w Polsce i na świecie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Miłej lektury!

Najbardziej dochodowe gry

Globalna wartość rynku e-sportowego już dawno przekroczyła barierę miliarda dolarów. Wartość ta z roku na rok rośnie i według niektórych prognoz w 2025 roku ma osiągnąć poziom trzech miliardów. Zwiększa się też liczba osób, które na bieżąco śledzą poczynania różnych graczy.

Najpopularniejszą grą w e-sporcie jest “Counter Strike: Global Offensive”. To właśnie w nią gra aktualnie ponad 3000 zawodowych graczy, a co roku organizuje się ponad 450 profesjonalnych turniejów. Nie oznacza to jednak, że ten tytuł przynosi największe dochody.

Na tym polu zdecydowanie lepiej radzi sobie gra “Dota 2”. W 2022 roku pula nagród we wszystkich turniejach wyniosła 32 mln USD. To ponad dwa razy więcej niż w przypadku imprez, na których króluje CS:GO.

Oprócz tych dwóch gier dobrymi wynikami mogą pochwalić się też takie tytuły, jak:

  • Playerunkown’s Battleground MOBILE (23 mln USD)
  • Arena of Valor (22 mln USD)
  • Fortninte (16 mln USD)
  • League of Legeds: Wild Rift (13 mln USD)

Skąd taka dominacja  na tym polu gry “Dota 2”? Głównie za sprawą specjalnego systemu finansowania turniejów, opartego na pieniądzach wydawanych przez samych graczy.

E-sport – na czym tak naprawdę zarabiają gracze?

Wiele osób zapewne zastanawia się, w jakim sposób można zarobić w e-sporcie i kto wykłada na to pieniądze? Sytuacja jest tutaj bardzo podobna do tej, występującej w profesjonalnych rozgrywkach sportowych. Gracze szukają angażu w różnych drużynach i wiążą się z nimi profesjonalnymi kontraktami.

Ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Głównie od wyników osiąganych na poszczególnych turniejach. Najbardziej dochodowe są oczywiście największe imprezy e-sportowe, na których pula nagród może sięgać nawet 35 mln USD.

Rozgrywki e-sportu może śledzić na bieżąco każda osoba, która ma kod promocyjny FORTUNA. Dzięki niemu uzyskuje się dostęp do szeregu transmisji online, a nowi użytkownicy dodatkowo mogą otrzymać bonus.

Profesjonalni gracze e-sportowi zarabiają też na kontraktach reklamowych. Ich konta w mediach społecznościowych śledzą setki tysięcy osób, więc wiele światowych marek decyduje się na współpracę z nimi. Zarobki najpopularniejszych zawodników sięgają na tym polu nawet miliona USD.

Ile zarabiają najlepsi polscy e-sportowcy?

Najlepszym, a zarazem najlepiej zarabiającym polskim e-sportowcem jest Michał “Nisha” Jankowski. Reprezentuje on barwy drużyny Team Liquid i specjalizuje się w grze “Dota 2”. W trakcie swojej kariery zarobił już ponad 2 mln USD, a w 2022 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepiej opłacanych graczy na świecie.

Tuż za jego plecami plasuje się Filip “Neo” Kubski. On akurat większość swoich pieniędzy zarobił grając w turniejach CS:GO. Łącznie uzbierało się tego około 750 tys. USD.

Swego czasu jednym z najlepszych graczy na świecie w Counter Strike’a był Jarosław “pashaBiceps” Jarząbkowski. W swojej karierze wygrał 43 oficjalne turnieje. Na samym gamingu zarobił prawie 780 tys. USD, a dodać należy do tego jeszcze kontrakty reklamowe. 

Zarobki e-sportowców na świecie

W zeszłym roku najlepiej zarabiającym graczem na świecie był Jing Jun Wu. Konto Chińczyka powiększyło się o 1,79 mln USD.  Nietrudno zgadnąć, że specjalizuje się on w “Dota 2”.

Niewiele mniej od niego zainkasowała czwórka innych zawodników, grających w tę grę: Oliver Lepko, Leon Krillin, Martin Sazdov i Neta Shapira. W całym 2022 roku zarobili około 1,70 mln USD.

W pierwszej dziesiątce najlepiej opłacanych graczy esportowych znajduje się tylko jeden zawodnik, który próbuje swoich sił w innej grze niż “Dota 2”. Jest nim pochodzący z Danii Anas  El-Abd, specjalizujący się w “Fortnite”. W poprzednim roku wzbogacił się o ponad 1,20 mln USD.

Dodaj opinie