Prąd ze słońca staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularny, problem jednak tkwi w magazynowaniu zielonej energii. Obecne akumulatory litowo-polimerowe wymagają ładowania przynajmniej raz na kwartał, aby utrzymały swoje właściwości magazynujące, mają za to niewielkie rozmiary, dzięki czemu jak dotąd nie mają sobie równych.
Obecny system magazynowania energii
Obecnie najbardziej wydajnym magazynem energii są akumulatory Lli-POLY, które składają się ze stopów metalicznych – litu oraz polimerów przewodzących. Cienka konstrukcja umożliwia wykorzystanie akumulatorów w różnego rodzaju urządzeniach, takich jak: smartphone, powerbank, słuchawki bezprzewodowe, odtwarzacze przenośne, myszki komputerowe itp. Pojedyncze ogniowo niewielkich gabarytów, ma napięcie rzędu 3,7 V i pojemność nawet kilku tysięcy mAh. Jak obecnie wykorzystywana technologia ma się do nowoczesnych ogniw?
Nowoczesne systemy magazynowania energii
Nowe ogniwa MOlecular Solar Thermal mają możliwość magazynowania energii ze słońca w formie cieplnej nawet przez 18 lat. Projekt i badania prowadzi szwedzka politechnika: Chalmers University of Technology, blisko od dekady. Zmagazynowaną cieplną energię łatwo można przetworzyć na energię elektryczną, wykorzystując do tego generator termoelektryczny. Połączenie obu rozwiązań daje przyszłościowe możliwości, gdyż samo-ładujące się ogniwa mogą zmagazynować energię ze słońca.
Zasada działania systemu MOST
System zwany w skrócie MOST (MOlecular Solar Thermal Energy Storage System) opiera swoje działanie na cząsteczce węgla, która została na potrzeby projekty specjalnie zaprojektowana oraz na cząsteczkach azotu. Pod wpływem energii słonecznej cząsteczki zamieniają się miejscami, co prowadzi do powstania bogatego w energię izomeru. Wizualizując projekt, energia cieplna ze słońca wygląda, jakby przechowywana była w postaci płynnej. Niewątpliwie wyróżniającym elementem jest możliwość magazynowania – zachowania formy płynnej izomeru nawet do 18 lat.
Chiński generator prądu z ciepła
Warto przybliżyć tutaj zasadę przetworzenia ciepła w energię elektryczną. Specjalnie zaprojektowany katalizator pomaga odebrać energię z płynu i przywraca pierwotną formę ogniwa. Termo elektryczny, generator jest dziełem chińskich inżynierów. Połączenie wynalazków może przyczynić się do tego, że podłączenie smartfona w przyszłości do sieci stanie się zbędne. Elektronika użytkowa może dzięki temu w przyszłości ładować się samodzielnie.
Przyszłość ogniw solarnych
System MOST obecnie nie powala wydajnością, jednak warto pamiętać, że z postępem czasu ulepszona technologia może zastąpić obecną. Mimo iż obecnie prototyp ogniwa generuje 0,1 nW to naukowcy dostrzegają ogromny potencjał.